V postavitvi Davida Böscha je menda moč zaznati moč Shakespearovega ustvarjalnega duha. Foto: Salzburg Festival
V postavitvi Davida Böscha je menda moč zaznati moč Shakespearovega ustvarjalnega duha. Foto: Salzburg Festival
Lani je žirante prevzel Alamut. Foto: Tone Stojko

V mislih imamo nasledstvo pri prejemu nagrade za najboljšega mladega režiserja, ki jo od leta 2002 podeljujejo na salzburškem poletnem festivalu. Horvatu je priznanje Young Directors Project lani prinesla režija Alamuta, Bösch pa je navdušil z interpretacijo komedije Williama Shakespeara Veliko hrupa za nič. Žirija je zapisala, da je Böschu uspelo s postavitvijo spomniti na izvor komedije v ljudskem gledališču ter da je v Böschevi postavitvi čutiti Shakespearov duh.



Dva Švicarja, dva Nemca
Letos so bila v igri za naziv najboljšega mladega režiserja štiri imena. Poleg Böscha so na priznanje upali še Švicar Roger Vontobel s komedijo Scherz, Satire, Ironie und tiefere Bedeutung (Šala, satira, ironija in globlji pomen) avtorja Christiana Dietricha Grabbeja, Švicarka Barbara Weber, ki se je predstavila s komedijo Viktor! Happiness is a Warm Gun (Viktor! Sreča je topla pištola) po besedilu Rogerja Vitraca in Berlinčanka Friderike Heller, ki je srečo preizkušala s predelavo besedila Petra Handkeja Die Unvernünftigen sterben aus (Nespametni izumrejo).

Vsi dosedanji lavreati
Za priznanje se vsako leto potegujejo trije ali štirje mladi režiserji, ki jih izbere programski vodja salzburškega poletnega festivala. To nalogo je letos spet opravljal Martin Kusej, ki je v skladu z letošnjim tematskim vodilom festivala izbral le režiserje komedij. Čeprav pogled na letošnjo "izbrano" četverico izkazuje prevlado germanskega kulturnega okolja, pa je letošnje zastopstvo v tekmovanju za najboljšega mladega režiserja bolj izjema kot pravilo. Že pogled na dosedanje zmagovalce govori, da imajo možnosti za uspeh režiserji z vseh koncev sveta. Lani je tako priznanje dobil Sebastjan Horvat, leto predtem se ga je veselil Španec Alex Rigola, še prej Latvijec Alvis Hermanis, leta 2002 pa je kot prvi slavil Francoz Frederic Fisbach.