Premiera predstave v SMG-ju bo danes ob 17. uri, ponovitve sledijo do 18. marca. Enourna predstava brez odmora je namenjena starejšim od šest let.
Vsi za enega, eden za vse!
Predstavo so pripravili ob stoletnici rojstva Mikija Mustra, ki velja za prvega, najbolj znanega, branega in prodajanega slovenskega striparja. V predstavi trojica legendarnih stripovskih likov – lisjak Zvitorepec, želvak Trdonja in volk Lakotnik – potuje v preteklost in pristane sredi boja cestnih roparjev, skritih zakladov in reševanja baronice. Med reševanjem ujetnice in spopadom s sovražniki vedno znova dokazujejo pomen iskrenega prijateljstva ter boja za pravično stvar.
Po besedah režiserja Matjaža Pograjca so stripi "popljuvana oblika umetnosti", zato je cilj predstave tudi spodbuditi in popestriti človeško domišljijo, ki je v današnji družbi po njegovem mnenju zapostavljena. Pograjc je v otroški predstavi združil legendaren strip o treh mušketirjih, njihove dodelane dialoge in pronicljivi Mustrov humor z maskami, dramsko igro, koreografijo in glasbenim ozadjem. Režiser poudarja tudi izziv postavitve avtorjevega humorja v današnji čas, da je ta politično korekten.
Junaki, ki na oder stopijo "naravnost iz stripa"
Pograjc idejo in scenarij predstave podpisuje skupaj s Klaro Kastelec, ki nastopa tudi v vlogi Trdonje. Zvitorepca in Lakotnika upodabljata Jurica Marčec in Ivan Peternelj, Gulikožo in baronico pa Janja Majzelj in Maruša Oblak. Igralska zasedba je uprizarjanju otroških predstav pripisala omejenost gibanja v kostumih in fizične napore, a so prepričani, da lahko predstava najmlajše veliko nauči o razmerju med dobrim in zlom, prijaznostjo in hudobijo ter pravičnostjo in žlehtnobo.
Glasbo podpisuje dvojec Silence (Boris Benko in Primož Hladnik), koreografijo Branko Potočan, scenografijo Estrihi in ometi (Sandi Mikluž in Tomaž Štrucl) ter kostumografijo Neli Štrukelj in Jana Seliškar. Mojstrsko risbo Mikija Mustra so na videoposnetkih oblikovali z uporabo umetne inteligence.
Miki Muster (1925–2018), po izobrazbi sicer akademski kipar, je Zvitorepca javnosti prvič predstavil pred približno 70 leti. Zvitorepcu sta se pozneje pridružila še Trdonja in Lakotnik. S svojimi stripovskimi liki je zaznamoval marsikatero otroštvo ali mladost. Kot avtor in režiser številnih televizijskih risanih filmov je Muster sprva deloval v Sloveniji, pozneje pa tudi v Nemčiji, od koder se je znova vrnil po osamosvojitvi Slovenije. Leta 2014 je prejel srebrni red za zasluge, leto pozneje pa tudi Prešernovo nagrado za življenjsko delo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje