Predstava Kolbaba in Brzojavko je bila na ogled v Stari elektrarni, dve uri pozneje pa so na Ljubljanskem gradu začetek festivala pospremili še z odprtjem razstave Silvana Omerzuja, Solze.
Besedilo za predstavo je po motivih Poštne pravljice Karla Čapka napisala Nina Mitrović, na oder pa je zgodbo postavil Robert Waltl. Predstava pripoveduje o poštarici Kolbabi in palčki Brzojavki, ki se podata na pot okoli sveta, s seboj pa vzameta eno samo pismo, polno ljubezni. Popotnika na potepanju odkrijeta, kaj je ljubezen in kaj je prijateljstvo. Na odru zgodbo poustvarjajo Areta Čurković, Draško Zidar, Ivica Lučić in drugi. Pri predstavi so sodelovali še dramaturg Ivica Buljan, kostumografinja Ana Savić-Gecan, koreografinja Natalija Minojlović, za galsbo pa je poskrbel Daniel Biffel.
Neme figure zrejo v solze
"Oči Omerzujevih lutk so vedno široko odprte. Tukaj se njihove oči upirajo v prostor kot odprta krila angela," je ob Omerzovi razstavi med drugim zapisala Helena Pivec. Omerzove figure povezuje ena sama marionetna nit; gibljiva linija, ki ne premika lutke, temveč vodi pogled. "Kapriciozen niz kapljic, ki se dvigajo iz vira in počasi polnijo steklene posode ob nogah. Brezčasen trenutek, ko kaplja obvisi v niču, preden pade. Zvok kapljanja zariše krog okrog lesene kocke življenja," je še zapisala Pivčeva.
Ob isti uri je na gradu vrata odprla še ena razstava. Pod naslovom Likovna govorica predstave se predstavljajo študenti likovne pedagogike ljubljanske pedagoške fakultete.
Festival za vse starosti
Program letošnjega Mini poletja prinaša 21 predstav, med katerimi organizatorji poleg številnih otroških poudarjajo tudi predstavo Vampir, ki jo je nizozemsko gledališče Stuffed Puppet pripravilo za odraslo občinstvo. Svoje projekte bodo v Ljubljano prinesla še gledališča, skupine in posamezniki iz Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Španije, Francije, Romunije, Bolgarije, Romunije, Belgije, Avstrije, Švice, Brazilije in Slovenije, ki so med drugim pripravili predstave Beli klovn, poučno Kokoško Kokone, razgibano ritmično Oetsie poetsie, Rdečo kapico, Belo mačico in Zgodbe s smetišča.
Festival, ki bo potekal do 6. septembra, bo spremljal tud program, ki poleg omenjenih razstav ponuja še delavnice in Paževsko šolo. Za uvod v festival je 17. junija poskrbela predstava Maček v jeansu, koprodukcija UNIMA Slovenija in mostarskega Lutkovnega gledališča.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje