V Mariboru je v tamkajšnjem lutkovnem gledališču med junijem in septembrom potekal že 17. festival Poletni lutkovni pristan, ki se je, kot se za tovrstne prireditve spodobi, končal s podelitvijo nagrad. Letošnja izdaja festivala je obiskovalcem ponudila skoraj 30 lutkovnih predstav najrazličnejših žanrov, umetniki pa so v ta namen pripotovali tudi iz Češke, Avstrije, Nemčije in Slovaške. Predvsem je zanimiva nagrada maček iz žaklja, pri kateri dobitnika - kot se za lutkovni festival pravzaprav spodobi - izbira otroška žirija. Mladi žirantje so letos največ zlatih zvezdic namenili predstavi Pika Nogavička mariborskega lutkovnega gledališča.
Obuti maček splezal na prvo stopničko
Seveda pa je svoje favorite izbrala tudi strokovna žirija, ki so jo sestavljale režiserka Andreja Kovač, urednica otroških oddaj na TV Slovenija Martina Peštaj in predavateljica lutkarstva na pedagoški fakulteti Sabina Šinko. Po ogledu vseh 14 predstav iz tekmovalnega sporeda so se odločile takole: najboljša predstava v celoti je Obuti maček Mini teatra Ljubljana, ki "znano zgodbo pripoveduje na svež, iskriv in zabaven način."
V Obutem mačku so bil igledalci priča tudi najboljši igri oziroma animaciji po mnenju žirantk: Gašper Jarni in Jose sta "hitro, a natančno preigravala široko paleto karakterjev." Nagrado za animacijo je prejela tudi Katja Povše, ki je za LGL oživila krhke like Labodjega jezera.
V kategoriji najboljše režije je spet prišla na vrsto mariborska Pika Nogavička, pravzaprav režiserski tandem Katarine Aulitsove in Lubomirja Piktorja.
V Kamniku so najbolj izvirni. In glasni
In ne nazadnje, treba je bilo nagraditi tudi izvirnost: najbolj sveže je delovala predstava Glas Kulturnega društva priden možic Kamnik, v kateri na mesto lutk stopajo simbolna glasbila. Zato tudi ni presenetljivo, da je ista predstava dobila tudi nagrado za najboljšo glasbeno opremo. Matevž Gregorčič in Boštjan Gregorčič - Pižama, ki sta pravljico Glas napisala (Gregorčič) in nato prelila v rime (Pižama), imata zasluge za najboljše besedilo 17. lutkovnega pristana.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje