Slovenski lutkovni ustvarjalci in ljubitelji lutk so skupaj s prijatelji z vsega sveta praznovali sedmi svetovni dan lutk. Režiser, dramatik in profesor Jean-Pierre Guingane iz Burkine Faso je v svoji poslanici ob tej priložnosti čestital vsem, "ki skozi lutkarstvo po vsem svetu širite sanje in čustva med tistimi, ki tako kot jaz strastno ljubimo vašo umetnost".
Kulturna vzgoja se (lahko) začne z lutkami
Lutkovna umetnost je v Sloveniji zadnje desetletje v razmahu, igralec in lutkar Robert Waltl pa glede njene usode ostaja optimističen. "Zdi se mi, da lutka živi, da je zmeraj bolj prisotna. Če otroka peljemo na ogled lutkovne predstave, mu s tem ponudimo dragoceno popotnico v življenje," meni Waltl.
Spomnil je tudi, da je bilo slovensko lutkarstvo letos deležno velikega priznanja, ko je zunanje ministrstvo v sklopu predsedovanja Slovenije Evropski uniji pri predstavitvi slovenske kulture posebno pozornost namenilo predstavitvi slovenskih tradicionalnih lutk na festivalu sodobnih gledaliških form Europalia v Belgiji.
Lutke za "velike otroke"
Lutkar in likovnik Silvan Omerzu je prav tako optimist: "Lutkarstvo ima nekje srečnejšo roko, drugje manj, ampak prepričan sem, da ima prihodnost." Žal mu je le, da obiskovanje lutkovnih predstav za odrasle v Sloveniji še nima dovolj močne tradicije. "Vsaka stvar se mora nekje dokazati, dokopati do veljave, predvsem pa je treba občinstvo zainteresirati za tovrstno gledališče," je dejal.
Zelo težko je doseči "kritično maso", da bi v Ljubljani lahko odigrali 20 predstav za odrasle, se strinja Waltl. Pojasnil je, da v Sloveniji to število predstavlja neke vrste maksimum, ki pa niti slučajno ne pokrije stroškov produkcije.
Lutkarska "naveza" ima dolgo tradicijo
Pobudnik praznovanja svetovnega dneva lutk je nacionalni odbor mednarodne zveze lutkarjev Unima, ki je bila že leta 1929 ustanovljena v Pragi (potemtakem ena najstarejših organizacij v gledališki umetnosti nasploh). Domači in svetovni lutkarji so ta dan prvič počastili leta 2002. Da bi morali lutkarji imeti svoj praznik, so sklenili že na 18. kongresu Unima leta 2000 v nemškem mestu Magdeburg, nato pa so zanj še izbrali (prvi pomladni) dan.
Slovenski lutkarji so se praznovanju pridružili s številnimi brezplačnimi predstavami. Med drugimi so praznovali v Mini teatru, Lutkovnem gledališču Ljubljana, Lutkovnem gledališču Maribor, Gledališču Glej in v KUD-u France Prešeren.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje