Slovensko narodno gledališče (SNG) Nova Gorica na oder Kulturnega doma v Šempasu postavlja novo premiero v letošnji sezoni Umirajoči bog Triglav, avtorski projekt Mojce Madon. Krstna uprizoritev je koprodukcija SNG-ja Nova Gorica ter ljubljanske Akademije za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT). Želja avtorice projekta je bila, da predstavo postavijo na manjše odre, v vaške kulturne domove, zaradi česar bodo tudi po premieri iskali še druge kraje, kjer bodo lahko uprizorili predstavo.
Boj za ohranitev slovenske identitete v času fašizma
France Bevk je zgodbo povesti Umirajoči bog Triglav – tako kot pri nekaterih drugih svojih delih – umestil v srednji vek, s čimer se je ognil prepovedi izdaje knjige, ki je izšla leta 1930. A je njena vsebina jasno klicala rojake k obrambi slovenstva, v času fašizma so se namreč Slovenci zlahka identificirali z vsebino povesti, v kateri prihaja nevarnost z zahoda v obliki inkvizicije.
"Opominjanje na staro vero, drugo mitologijo z drugim izvorom in drugo kulturno podlago je bil boj za ohranitev identitete v času fašizma na Primorskem. Prav ta postopek fiktivnega pobega v zgodovino z namenom odpiranja vprašanj, ki še danes delujejo pereča in polemična, ustvarja uvid v aktualnost uprizarjanja Bevkove pripovedi," je povedala avtorica projekta.
Uprizoritev je pravzaprav magistrsko delo Mojce Madon, ki verjame, da lahko gledališka uprizoritev individualno branje književnega dela spremeni v kolektivno – da predstava zaživi kot samostojna celota in ne zgolj kot dramatizirano literarno delo, ki želi najbolj zvesto predstaviti vsebino izvirnika.
"Če hočeš iti naprej, moraš najprej nazaj"
"Vsak sam vzame iz predstave to, kar pač vidi, sliši, to, kjer se ga dotakne. V enem stavku pa bi povedala le stavek iz predstave: Če hočeš iti naprej, moraš najprej nazaj," je še povedala avtorica projekta. Igralec Blaž Šef je dodal: "Opominjanje na staro vero je bil boj za ohranitev identitete."
Predstava je nastajala v skupini, saj so jo poleg režiserke ustvarjali vsi sodelujoči. Ob Blažu Šefu in Mojci Madon nastopajo še Tamara Avguštin, Ivana Percan Kodarin, Maja Poljanec Nemec, Žiga Saksida in Marjuta Slamič. Za kostumografijo je poskrbel Andrej Vrhovnik, za glasbo Luka Ipavec, svetovalka za scenografijo je Urša Vidic, Jaka Smerkolj Simoneti pa svetovalec za dramaturgijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje