Tako svet zavoda kot programski svet lutkovnega gledališča sta presodila, da je najprimernejša kandidatka za direktorico Ksenija Repina, ki je prejela tudi večinsko podporo zaposlenih. Mestni svet je nato 28. marca potrdil njeno imenovanje z 2. aprilom za dobo petih let.

Ksenija Repina na direktorskem položaju v Lutkovnem gledališču Maribor postavlja v ospredje nadgradnjo obstoječih vsebin in sistematično gradnjo občinstev. Foto: BoBo
Ksenija Repina na direktorskem položaju v Lutkovnem gledališču Maribor postavlja v ospredje nadgradnjo obstoječih vsebin in sistematično gradnjo občinstev. Foto: BoBo

Ksenija Repina, po izobrazbi univerzitetna diplomirana dramaturginja, je od leta 2022 zaposlena v Lutkovnem gledališču Maribor (LGM) kot vodja produkcije Kulturne četrti Minoriti. Pred tem je bila zaposlena v Mladinskem kulturnem centru (MKC) Maribor kot vodja odnosov z javnostmi pri projektu konS, platformi za sodobno raziskovalno umetnost. Že 17 let vodi publikacije in spletne medije pri Festivalu Borštnikovo srečanje, leta 2017 je opravljala tudi funkcijo vršilke dolžnosti direktorice tega festivala.

Nadgradnja obstoječih vsebin in sistematična gradnja občinstev
Na novem položaju postavlja v ospredje nadgradnjo obstoječih vsebin in sistematično gradnjo občinstev. LGM je "prva gledališka izkušnja otrok in mladih – to odgovornost želim razširiti z dodatnim razvojem kulturno-umetnostne vzgoje, z vzpostavljanjem dolgoročnih sodelovanj z izobraževalnimi institucijami in s programi, ki spodbujajo aktivno udeležbo mladih ter njihovo dolgoročno zvestobo umetnosti in gledališču," je povedala Ksenija Repina za STA. "Vzgoja občinstev se začne v vrtcu in šoli, a se ne nikoli ne zaključi, niti z odraslostjo – tudi ta publika si zasluži kakovostne, sodobne in inovativne vsebine," je še dodala.

Z imenovanjem nove direktorice pa prihaja tudi novost, da bosta direktorska funkcija in funkcija umetniške vodje ločeni ter bo direktorica imela pomočnika oz. pomočnico za umetniški program. "Takšna struktura ne pomeni le večje operativne učinkovitosti, temveč tudi krepitev umetniške vizije, kontinuitete in dolgoročnega strateškega razvoja," je še povedala prihodnja direktorica.

Kulturna četrt Minoriti, ki združuje tako rekoč nelutkovne vsebine na prizoriščih znotraj kompleksa LGM-ja, bo z obstoječo ekipo še naprej razvijala svoj program. Po besedah prihodnje direktorice je letošnji program "že v veliki meri zastavljen, z internimi prerazporeditvami delovnih nalog bomo zagotovili nemoteno izvedbo zastavljenega programa. V snovanju je poletni festivalski format, ki bo združeval Letni kino Minoriti, glasbene večere, Poletni lutkovni pristan in družabno dogajanje Pod hrastom oz. v Avditoriju LGM."

Sorodna novica Iz osebnih razlogov odstopila direktorica Lutkovnega gledališča Maribor

V pričakovanju novih vsebin v Kulturni četrti Minoriti
Z dokončanjem izgradnje Centra Rotovž, kamor namerava MOM umestiti knjižnico, galerijo in mestni kino, je pričakovati nove vsebine v Kulturni četrti Minoriti. "V nastajajočem Centru Rotovž – s katerim bodo določene vsebine, ki se trenutno dogajajo pri nas, našle svoj novi dom – že poteka konceptualizacija svežih vsebin, ki bodo premišljeno umeščene znotraj mestnega kulturnega prostora," je še dejala Repina. Dodala je, da verjame, da lahko "LGM v prihodnosti še bolj odločno prevzame vlogo kulturnega stičišča – kot prostor ustvarjalnosti in umetnosti, učenja in druženja".

Dosedanja direktorica LGM-ja Katarina Klančnik Kocutar je konec januarja odstopila z mesta direktorice in umetniške vodje gledališča iz osebnih razlogov. K odločitvi je pripomoglo tudi dejstvo, da se je v gledališču sprostilo njeno prejšnje delovno mesto dramaturginje, na katero se je vrnila po odstopu z vodstvene funkcije. Na razpis za direktorsko mesto so se sicer prijavili tudi igralec in član ansambla LGM-ja Uroš Kaurin, režiser Samo M. Strelec ter igralec in član ansambla SNG-ja Nova Gorica Miha Nemec, je poročal časnik Večer.