Petelinji zajtrk so gledališčniki iz prekmurskega miljeja prestavili v gorenjskega, ohranili pa tragični razplet in mitsko razsežnost Severine. Foto: JSKD/Matej Maček
Petelinji zajtrk so gledališčniki iz prekmurskega miljeja prestavili v gorenjskega, ohranili pa tragični razplet in mitsko razsežnost Severine. Foto: JSKD/Matej Maček
"Maša Kavčič se je izjemno spopadla z zahtevno vlogo zdaj že odrasle Une, ki s seboj nosi ogromno travmo iz otroštva," je žirija zapisala o predstavi Kos, ki so jo uprizorili člani KUD-a Fofite Medvode. "Zbranost in resnost njene odrske persone ne popusti niti za hip. Skozi celotno uprizoritev dvojnost njenih občutij ustvarja napetost, ki gledalca drži v šahu do konca." Foto: JSKD/Matej Maček
Iz utemeljitve: "Videli smo ga lahko v dveh predstavah in kar štirih različnih vlogah, ki si težko ne bi bile bolj različne. Toda Jure Rajšp je vsako izdelal do potankosti, lahkotno preskakoval iz ene v drugo in z njimi živel skozi celotno predstavo." Foto: JSKD/Matej Maček

V Postojni se je v soboto končalo 57. Linhartovo srečanje, ki je postreglo z najboljšimi ljubiteljskimi predstavami gledališke sezone 2017/2018.

Matička za najboljšo žensko vlogo si je priigrala Maša Kavčič, za moško vlogo pa sta bila podeljena dva. Dobila sta ga Damijan Perne in Jure Rajšp, ki je pravzaprav odigral kar štiri vloge v dveh predstavah.

Matičke, ki predstavljajo vrhunec ljubiteljske gledališke sezone, so na slovesnosti ob zaključku festivala podelili žiranti Teja Glažar, Renato Jenček in Anže Virant ter podžupan Občine Postojna Andrej Berginc. Po besedah Glažarjeve so na tokratnem srečanju videli žanrsko raznolike predstave na izredno visoki ravni. Komisija pa je imela težko delo.

Ljubiteljsko gledališče pri nas je močno
Za nastop na zaključnem srečanju v Postojni se je letos potegovalo kar 142 predstav, od katerih se jih je 24 uvrstilo na deset regijskih srečanj. Med njimi je državni selektor Damjan Trbovc izbral sedem tekmovalnih predstav, še dve pa sta bili v spremljevalnem programu.

"Pozabimo, da smo zgodbo poznali že iz filma"
"Prenesti filmsko zgodbo na odrske deske je težko. Sploh, če gre za gledališko priredbo enega najuspešnejših slovenskih filmov,"
je v svojo utemeljitev izbire zmagovalne predstave zapisala žirija. "Vendar predstava Petelinji zajtrk ni iskala vzporednic s svojim filmskim predhodnikom, temveč je našla svoj edinstveni gledališki izraz. In to zelo uspešno. Celotna ekipa je svoje delo opravila izvrstno. Premišljena režija je igralcem omogočila, da so našli nove, svoje vloge, ki so jih odigrali odlično. Nevsiljivo kadriranje prizorov nas je popeljalo na različna prizorišča, ki jih je dopolnjevala odlična scenografija. Predstava deluje kot odlična celota, ob kateri gledalci pozabimo, da smo jo sploh že poznali s filmskega platna."

Pred začetkom festivala je Trbovc povedal, da pregled letošnjega programa spet dokazuje, da je nekaj skupin, ki tvorijo vrh ljubiteljske gledališke umetnosti. Te se skoraj redno uvrščajo na Linhartovo srečanje. Odlično delo teh skupin v zadnjih sezonah pa je edini razlog za presežke, saj bi lahko sedem izbranih predstav tvorilo izvrsten abonma, ki bi "ga s ponosom priporočil vsakomur".

Posebno priznanje žirije za celostni koncept predstave je dobila Alica (KUD Franc Kotar Trzin), za sodoben družbenokritični pristop predstava Norci (Koroški deželni teater Slovenj Gradec), za izjemen umetniški dosežek pa predstava Kos (KUD Fofite Medvode).

Organizator srečanja je JSKD, ki je prireditev pripravil v sodelovanju z občino Postojna.