Programski vodja EPK-ja Stojan Pelko, gledališki režiser Tomi Janežič in umetniški vodja SNG-ja Nova Gorica Marko Bratuša na predstavitvi projekta Dodekalogija 1972–1983. Foto: SNG Nova Gorica
Programski vodja EPK-ja Stojan Pelko, gledališki režiser Tomi Janežič in umetniški vodja SNG-ja Nova Gorica Marko Bratuša na predstavitvi projekta Dodekalogija 1972–1983. Foto: SNG Nova Gorica

Temelj predstav so zgodbe običajnih ljudi, ki so po besedah gledališkega režiserja Tomija Janežiča (1972) predelane v "transgeneracijsko dokumentarno fikcijo". Zgodbe so osrediščene na Novo Gorico kot mesto njegovega odraščanja, vendar se vse lokacije skozi družinske zgodbe na presenetljive načine povezujejo med sabo.

Mreža medsebojno prepletenih življenjskih usod
"Dodekalogija je preplet življenjskih zgodb, mreža življenjskih usod, ki so med sabo prepletene, pa tudi mimobežne, in segajo skozi celotno 20. stoletje. To so zgodbe ansamblov in umetniških ekip, ki te predstave ustvarjajo, in so spletene v neko novo zgodbo. Projekt je podnaslovljen transgeneracijska dokumentarna fikcija, saj so vse zgodbe resnične, vendar postavljene v izmišljeno pripoved," je še povedal Janežič.

Po besedah programskega vodje EPK-ja Stojana Pelka in umetniškega vodje SNG-ja Nova Gorica Marka Bratuša gre tudi za najzahtevnejši umetniški projekt, ki bo nastal v okviru EPK-ja. Označila sta ga za zanesljivo edinstven projekt v slovenskem in morebiti tudi v svetovnem merilu.

Ducat predstav nastaja na šestih lokacijah – ob Novi Gorici še v Ljubljani, Temišvaru, Ivano-Frankivsku, Novem Sadu in v okviru Ustvarjalnega centra Krušče. Mesta povezuje skupna zgodovina v okviru Avstro-Ogrske monarhije ter delno tudi poznejša zgodovina Države SHS, Kraljevine Jugoslavije in SFRJ-ja. Vsaka predstava je sicer posvečena enemu letu med 1972 in 1983, vendar je dogajalni čas pripovedi zaradi izkušenj in spominov ljudi, ki so živeli v zelo različnih političnih okvirih vojn in sprememb meja, pravzaprav celotno preteklo stoletje.

Projekt so predstavili v komunikacijski pisarni Zavoda GO! 2025 v Novi Gorici. Foto: SNG Nova Gorica
Projekt so predstavili v komunikacijski pisarni Zavoda GO! 2025 v Novi Gorici. Foto: SNG Nova Gorica

Od enega gledalca do 2200-glave množice
Nekatere predstave so že nastale in jih v domačih gledališčih tudi že uprizarjajo, taki sta denimo trenutno razprodana novosadska "1981" in temišvarska "1978". V sklopu EPK-ja bo vsaka od predstav odigrana tudi v posameznem mesecu leta 2025. Kot prvo si bo mogoče 10. januarja ogledati predstavo instalacijo za eno osebo "1972" v počitniški prikolici Adria v novogoriškem SNG-ju.

Februarja bo sledila premiera predstave "1973", ki nastaja v SNG-ju Nova Gorica, marca bo premiera predstave "1974" Slovenskega mladinskega gledališča (SMG) v Ljubljani. Aprila bo v Novi Gorici gostovala predstava "1975" Akademskega dramskega gledališča iz Ivano Frankivska, maja bo na novogoriškem stadionu enkratni dogodek "1976", junija v novem zunanjem avditoriju SNG-ja Nova Gorica še predstava "1977".

Julija bo s predstavo "1978" v Novi Gorici gostovalo madžarsko državno gledališče iz Temišvara, avgusta bo na sporedu premiera predstave "1979" v Ustvarjalnem centru na Kruščah, septembra premiera druge predstave SMG-ja "1980". Oktobra bo na vrsti gostujoča predstava novosadskega gledališča "1981" v Novi Gorici, novembra druga predstava v produkciji SNG-ja Nova Gorica "1982" in decembra zaključni dogodek, predstava "1983", prav tako v Novi Gorici.

Kot je poudaril Janežič, je predstave sicer mogoče gledati posamično, a le ogled vseh 12 predstav lahko ponudi celovito izkušnjo – kot vstopna točka služi predstava instalacija "1972" za enega gledalca. Pomemben vidik projekta je prehod od posameznika v skupnost. Prva predstava bo namreč namenjena enemu gledalcu, enkratni dogodek na stadionu pa si bo lahko ogledalo 2200 ljudi.

Obdobje, v katero so postavljene predstave, je bilo po besedah Tomija Janežiča v Novi Gorici v nekem smislu čas optimizma gradnje novega mesta. Prva predstava pa je postavljena prav v leto režiserjevega rojstva. Foto: BoBo
Obdobje, v katero so postavljene predstave, je bilo po besedah Tomija Janežiča v Novi Gorici v nekem smislu čas optimizma gradnje novega mesta. Prva predstava pa je postavljena prav v leto režiserjevega rojstva. Foto: BoBo

Dodekalogija 1972–1983 kot izjemen logistični zalogaj
Po režiserjevih besedah je bilo obdobje med letoma 1972 in 1983 v Novi Gorici v nekem smislu čas optimizma gradnje novega mesta. A se je po drugi strani napovedovala ekonomska stiska v SFRJ-ju, leta 1981 denimo Jugoslavija ni mogla odplačevati niti obresti posojil, je pojasnil.

Umetniški vodja novogoriškega gledališča je povedal, da sta predstavi, ki nastajata v Novi Gorici, predvsem izraz želje, da se v letu EPK-ja ponudi prizorišče za predstavitev tega prostora, kjer se stikajo različne kulture in različne zgodovinske silnice, kjer se je v 20. stoletju zvrstilo več držav.

Po Bratuševih besedah je ta projekt "zadel točno to, na kakšen način nasloviti kompleksnost tega prostora, ki se ga da nasloviti le s tako kompleksnim projektom". Izvedba projekta je nedvomno izjemen logistični zalogaj, zato so preostali program gledališča morali prilagoditi urniku vaj za predstavi v okviru tega projekta. Priprave so začeli že leta 2022, vaje pa letos spomladi, je še povedal Marko Bratuš.