Dogajanje okrog najprej stoletja izgubljene, nato pa najdražje prodane slike na svetu, bo v New Yorku kot muzikal zaživelo leta 2022.
To je zgodba o moči slike, pomenu avtorstva in seveda kapitalu, ki se je polastil sveta umetnosti. Muzikal Salvator Mundi! je oznanila s tonyjem nagrajena produkcijska družba Caiola Productions, ki je besedilo zaupala dramatičarki in pisateljici Deborah Grace Winer. Ta je prepričana, da ima po novem Leonardu da Vinciju pripisana umetnina vse potrebne sestavine zgodovinsko obarvane odrske naracije. "Zgodba premore epskost, ki po mojem mnenju zelo dobro ustreza muzikalu. V svojem razvoju premore nekaj shakespearijanskega in opernega."
Slika se pojavi, a kmalu znova izgine
O razmeroma majhni sliki, 45,4 krat 65,6 centimetra velikem olju na leseni plošči, se je v zadnjih letih veliko pisalo – najprej, ko se je dolga leta izgubljena slika nenadoma pojavila na trgu, o novih spoznanjih o njej, zatem o rekordni ceni, ki jo je dosegla na dražbi, in na koncu o še danes nerazrešenem vprašanju, kdo je v resnici njen novi lastnik. Slika je po dražbi izginila izpred oči javnosti in kljub obljubam, da bi jo lahko jeseni leta 2018 razstavili v abudabijski izpostavi Louvra, se to ni zgodilo, še več, celo v muzeju menda ne vedo, kje je slika.
Sliko, za katero del stroke ocenjuje, da je kljub prvotno drugačnim domenam, vendarle Leonardovo delo, spet drugi pa temu še vedno oporekajo, je nastala za kralja Ludvika XII. in njegovo ženo okoli leta 1500. Zaradi poznejših poškodb in posegov jo je stroka obravnava kot delo manj znanega slikarja.
Leta 2005 so jo kot kopijo izvirnika na dražbi prodali za 10.000 dolarjev, po naknadnem preverjanju z infrardečo reflektografijo pa so se pojavile domneve, da gre vendarle za delo samega Leonarda. Javnost je imela priložnost sliko videti leta 2011 v Narodni galeriji v Londonu, njena vrednost je skokovito narasla in po kroženju med različnimi zasebnimi zbiratelji je leta 2017 na dražbi hiše Christie's dosegla rekordno ceno 450,3 milijona dolarjev.
Deborah Grace Winer pravi, da je rdeča nit muzikala sledenje objektu skozi zgodovino. "Gre za moč in simbole. Za 450 milijonov dolarjev je mogoče kupiti odrešenika sveta."
Kje je danes slika, ostaja skrivnost. Govori se marsikaj – od tega, da je na zasebni jahti savdskega kronskega princa Muhameda bin Salmana, do tega, da je v skladišču v Ženevi.
Na odru že videli Mono Lizo ...
Napovedan muzikal ne bo prvi primer, ko bosta slikarsko delo in njen mojster doživela odrsko priredbo. Nekaj podobnega se je leta 1993 zgodilo na londonskem East Endu s še slavnejšim Leonardovim delom, Mono Lizo. O tej je pripovedovala uprizoritev Leonardo the Musical: A Portrait of Love (Muzikal Leonardo: Portret Ljubezni), ki pa se je z odra neslavno poslovila po komaj nekaj mesecih.
... in zgodbo Vincenta van Gogha
Veliko uspešnejša je bila slabo desetletje starejša igra Sunday in the Park with George, ki jo je Stephen Sondheim zasnoval na pointilistični sliki Georgesa Seurata Nedeljsko popoldne na otoku La Grande Jatte. Igra iz leta 1984 je doživela več ponovitev in osvojila vrsto nagrad, vključno s pulitzerjem za najboljše dramsko delo. Med bolj nedavnimi tovrstnimi odrskimi obravnavami je pop-rockovski muzikal Starr, ki pripoveduje o odnosu med Vincentom van Goghom in njegovim bratom Theom. Uprizarjali so ga v Los Angelesu in New Yorku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje