Uprizoritev avtorice Nede R. Bric, ki z Jadranko Tomažič in Dašo Doberšek v njej tudi igra, se tako vrača k izvoru - v Egipt, kamor so na koncu 19. in v začetku 20. stoletja iz obubožane Primorske hodile številne ženske, da bi tako finančno pomagale svojim družinam.
Zgodba pa se ne dogaja pred več kot 100 leti, ampak v sodobnosti, ko se na ladji, ki pluje na relaciji Trst-Aleksandrija, srečajo tri sodobne ženske različnih generacij, katerih zgodbe se prepletajo z usodami žensk, ki so se na isto pot podale dobro stoletje prej.
Odločilna so bila pisma
Bričeva je predstavo oblikovala po pismih, ki jih je iz dežele na drugem koncu Sredozemskega morja pošiljala njena babica. "Odkar vem zase, vem tudi za Egipt. In za škatlo s pismi svoje none. Pisala jih je v letih, ko je kot guvernanta služila v Aleksandriji. Sprva svojemu zaročencu, čez nekaj let pa možu in otroku. Prvič je šla, da bi se lahko poročila, drugič pa, da njena hči ne bi bila nikoli več lačna. Tam je skrbela za tuja otroka in jokala za svojim. In ko je prišla nazaj, je jokala za Fredijem in Mariko, svojima egiptovskima otrokoma," je v gledališkem listu motiv za "Štorjo od lešandrink" opisala avtorica predstave.
Z namišljeno ladjo so se vozili tudi drugi
Besedilo za zgodbo je napisala Dragica Potočnjak, dramaturgija je delo Barbare Skubic, glasbo je zložil Mitja Vrhovnik Smrekar, songe pa Boštjan Narat, pod scenografijo sta se podpisala Rene Rusjan in Boštjan Potokar, pod kostumografijo pa Nataša Recer in Elena Fajt. Video je delo Jasne Hribernik, luči je oblikoval Danilo Pečar, digitalne aplikacije pa Istok Jan Simončič.
Priznanje za ustvarjalce
Kako je njihov izdelek zaživel na odru, je bilo mogoče prvič preveriti julija jani, ko je bila predstava premierno uprizorjena na festivalu Seas v Kopru, nato pa so jo uprizorili še v Ljubljani, Novi Gorici, Desklah in v tekmovalnem programu na tednu slovenske drame v Kranju. Z Maske, v koproduckiji katere je predstava nastala, pa so sporočili, da je gostovanje v mestu, ki je predstavi dalo ime in močen umetniški motiv, za ustvarjalce še posebno priznanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje