Slovenci imamo radi pravljice in temu pripisuje režiser aktualnost zgodbe o neodgovorni zvezdici, ki se osamljena znajde na Zemlji. Prav Ježkove so poleg pravljic Svetlane Makarovič med najbolj priljubljenimi in Zvezdica Zaspanka je verjetno kar na prvem mestu. Pred tremi leti so ob beleženju stoletnice rojstva avtorice najbolj prepoznavnih lutk predstave Mare Kralj te vrnili na oder, zato se je režiser odločil, da s svojo uprizoritvijo počaka.
Zvezdica Zaspanka v čisto drugačnem slogu je doživela svojo uradno premiero v ljubljanskem Mini teatru. Ustvarjalci so tokat ubrali postdramski pristop, zato je uprizoritev, ki sicer nosi pridih nostalgije, zelo sodobna. Če je predstava v LGL arhivska, je njihova nova, živa. Na oder stopajo različne vrste lutk, tem se pridružujejo igralci, vse skupaj spremljajo še projekcije in glasba v živo.
Toplina, ki razneži tudi današnjega človeka
Pravljica o zvezdah na nebu, ki so pomembne smernice ljudem na zemlji, predvsem pa o raztreseni in domišljavi zlatolaski, ki je po Waltlovih besedah podobna Piki Nogavički, na koncu otrokom sporoči, da lahko s čistim srcem premagamo zlo. Zvezdica, ki uspava otroke, vodi mornarje po morju in pesniku pomaga najti rime, ima zlate lase, kličejo pa jo Zaspanka. Vzdevek je dobila po lastnosti, zaradi katere povzroča veliko zmedo in zaradi nenehnega zamujanja jo boter Mesec pošlje na Zemljo. Tu se znajde sama med neznanimi ljudmi, pot jo vodi čez semenj in mesto, kjer jo sreča razbojnik Ceferin, ki ima kamen namesto srca. Zlobnež se želi okoristiti z zlatimi lasmi zvezdice, vendar mu Zaspankina dobrota kamen spremeni v srce. Zgodba nagovarja deklico, ki veliko sanja, je pozitiven in topel lik, ki s svojo ljubeznivostjo in toplino prepriča tudi današnjega človeka.
Predstava je namenjena otrokom nad 3. letom starosti, v njej pa igrajo Nina Ivanišin v alternaciji z Marušo Majer, Tadej Pišek in Igor Štamulak. Asistent režije in svetovalec za animacijo je bil Brane Vižintin. Adaptacija besedila in dramaturgija je delo Zale Dobovšek, likovna zasnova pa Roberta Smolika. Kostumi so delo Rosane Knavs, za glasbo v živo pa je poskrbel Miha Ciglar.
Predstava je produkt mednarodnega evropskega projekta Puppet Nomad Academy 3 in je bila del programa Evropske prestolnice kulture v Slovenj Gradcu, kjer so jo premierno uprizorili 3. decembra.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje