Po besedah predstavnika sindikata so stavkajoči opozarjali na
Po besedah predstavnika sindikata so stavkajoči opozarjali na "izčrpavanje" zaradi zmanjševanja števila delovnih mest v nacionalni operi. Na fotografiji je utrinek s protesta leta 2019. Foto: EPA

Pariška opera je bila v predbožičnem času znova v znamenju delovnih sporov. Čeprav se tudi letos niso mogli izogniti odpovedim številnih predstav, se je na dan pred božičem s podpisom memoranduma končala nova stavka zaposlenih, ki so po poročanju časnika Le Monde protestirali proti "kroničnemu pomanjkanju osebja". Vodstvo opere je sporočilo, da je bila stavka prekinjena in da bosta dve predstavi, ki sta na sporedu isti večer, normalno izvedeni.

Sorodna novica Stavka baletnikov in odrskih delavcev močno okrnila decembrske predstave v Pariški operi

Zaposleni so stavko sklicali, da bi obsodili odpuščanja in pomanjkanje delovnih mest v instituciji. Po besedah Régisa Cochenneca, predstavnika sindikata Sud Spectacle, so se stavkajoči pritoževali, da so ukrepi opero spravili na kolena. Stavkajoči so izhajali iz zahtev, ki so jih postavili že februarja 2023, ko so se začela pogajanja o plačilu za čas priprav pred predstavami. Z vodstvom opere so se nazadnje dogovorili, da do 30. junija 2025 zapolni 50 delovnih mest, nezasedenih že od leta 2022, in da se razlika med zgornjo mejo zaposlovanja (1484 delovnih mest), ki jo je operi naložila francoska vlada, in interno spodnjo mejo (1459 delovnih mest) za polni delovni čas zmanjša s 25 na pet delovnih mest.

Kot poroča Le Monde, so odpovedi predstav naredile precejšnjo finančno škodo pariški operi, ki je decembra tradicionalno zelo obiskana. Do 11. decembra so odpovedali pet predstav, katerih izgubo so ocenili na 400.000 evrov. Stavke v pariški operi med letoma 2015 in 2023 naj bi institucijo stale 18 milijonov evrov. Njen direktor Alexander Neef je ob tej oceni spomnil, da je trenutni ekonomski model bolj negotov kot pred 20 leti, saj državna podpora operi, ki znaša 40 odstotkov proračuna, ne pokriva več fiksnih stroškov hiše, ki znašajo 150 milijonov evrov. "Zato je vsak dvig zavese bistvenega pomena."

Zaposleni in njihovi predstavniki se bodo 8. januarja prihodnje leto sestali tudi s predstavniki francoskega ministrstva za kulturo, ki ga nameravajo zaprositi za povišanje zgornje meje delovnih mest, je še povedal predstavnik sindikata Cochennec.