Ob slovesnem začetku festivala slovenske dramatike bodo podeljene stanovske nagrade Združenja dramskih umetnikov Slovenije (ZDUS), sledila pa bo že prva v vrsti tekmovalnih predstav.
Odlično občinstvo, manj sredstev
Letošnji Teden slovenske drame bo do 11. aprila v tekmovalnem programu za Šeligovo nagrado postregel z osmimi predstavami, pet jih bo na sporedu v okviru spremljevalnega programa, predstavljene pa bodo tudi tri uprizoritve slovenskih dramskih besedil v tujih gledališčih. Po besedah selektorice Amelie Kraigher festival ponuja žanrsko in prostorsko zelo raznolike predstave: nekatere se lotevajo slovenske zgodovine, kar štiri se ukvarjajo s pesniki ali poezijo, štiri pa bodo namesto v gledališču na ogled v zasebnem stanovanju, stari elektrarni in na različnih lokacijah v Kranju.
Direktorica gledališča Mirjam Drnovšček je povedala, da bo festival z razširitvijo na neobičajne prostore še bolj zaživel s Kranjem, kjer je Teden slovenske drame že vsa leta dobro obiskan. "V Kranju imamo odlično publiko, ki živi ne le z gledališčem, ampak tudi s festivalom in sem prepričana, da bo tudi letos tako," je poudarila Drnovščkova, ki je omenila tudi nekaj težav s financiranjem. Občina jim sicer stoji ob strani in je letos celo povišala sredstva za izvedbo festivala, ni pa še jasno, koliko sredstev bo prispevalo ministrstvo za kulturo. Po besedah Drnovščkove so pripravili program z mislijo, da jim bo država namenila 20 odstotkov manj sredstev kot v preteklosti.
Zadovoljni s sicer manjšo dramsko produkcijo
Novost tokratne izvedbe Tedna slovenske drame, ki se bo odslej vedno začenjal na svetovni dan gledališča, 27. marca, je podelitev nagrad ZDUS-a za življenjsko delo in za umetniške dosežke v preteklem letu. Letošnji nagrajenci so Andrej Nahtigal, Vesna Pernarčič, Nina Rakovec, Marinka Poštrak in Tatjana Ažman.
Tako kot že v zadnjih osmih letih bo Teden slovenske drame ponudil delavnice dramskega pisanja, ki letos nastajajo v sodelovanju s slovenskim, hrvaškim in srbskim centrom Mednarodnega gledališkega inštituta. Že tradicionalno pa bo potekal tudi dan nominirancev s predstavitvijo petih novih dramskih besedil, nominiranih za Grumovo nagrado za najboljše slovensko dramsko besedilo. Bera lani nastalih slovenskih dramskih besedil je rahlo manjša kot v letu pred tem. "V celoti pa se mi zdi, da smo lahko zadovoljni z aktualno dramsko produkcijo na Slovenskem, ki je zelo raznovrstna v žanrskem oziroma formalno-estetskem smislu, kar se mi zdi, da je relativno nov pojav na Slovenskem," je poudarila predsednica žirije za Grumovo nagrado Diana Koloini.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje