Svetovni dan plesa je, kot je še zapisal koreograf in plesalec Akram Khan, "posvečen vsem bogovom, gurujem in starim staršem, vsem tistim, ki so nas kdaj koli učili ali nas navdihovali. Vsaki pesmi in vsakemu impulzu, vsakemu gibu, ki nas je kdaj koli ganil, da smo se spustili v gibanje".
Slovensko poslanico je napisal naš najbrž najbolj prepoznavni koreograf Edward Clug. V njej razmišlja, da je ples "težnja po svobodi, vendar ni svoboda. Je umetnost pobega iz vse bolj izumetničenega sveta in predstavlja našo paralelno realnost, v kateri čas poteka drugače in se meri v občutkih".
Noverro, oče modernega baleta
Mednarodni plesni komite, ki deluje pod okriljem Mednarodnega gledališkega inštituta - ITI Unesco, je mednarodni dan plesa prvič razglasil leta 1982. Na današnji dan ga praznujemo zato, ker je to rojstni dan Jeana-Georgesa Noverra (1727−1810), utemeljitelja novodobnega baleta. Kritiziral je tedanje profesionalne plesalce in prvič na odre postavil svoja videnja plesa leta 1748 v predstavi Opéra-Comique, med letoma 1758 in 1760 pa je svoje metode popisal v knjigi Pisma plesu in baletu (Lettres sur la danse et les ballets).
Ples kot most med ljudmi
Namen praznovanja in vsakoletne poslanice je povezati vse zvrsti plesa, da bi častili to obliko umetnosti in vedno znova odkrivali njeno univerzalnost, da bi premagali vse politične, kulturne in etnične ovire ter povezali ljudi skozi mir in prijateljstvo v jeziku, ki mu pravimo ples, je sporočil predsednik Društva baletnih umetnikov Slovenije Tomaž Rode.
Društvo je praznik plesa že 23. aprila počastilo s slovesnim baletnim večerom v Cankarjevem domu, na katerem so tudi podelili društvene nagrade in priznanja. Za življenjsko delo je nagrado, poimenovano po Lydii Wisiak, dobila balerina Maruša Vidmar, nagradili pa so še Tjašo Kmetec, Matjaža Marina in Petra Đorčevskega.
A. J.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje