V predstavi Pisatelj Knut Hamsun dobi še eno priložnost za zagovor, še zadnjo priložnost, da izrazi vsako morebitno obžalovanje svojih besed in dejanj. Dobi celo priložnost za pogovor s samim seboj na različnih postajah lastnega življenja. Foto: Knut Bry
V predstavi Pisatelj Knut Hamsun dobi še eno priložnost za zagovor, še zadnjo priložnost, da izrazi vsako morebitno obžalovanje svojih besed in dejanj. Dobi celo priložnost za pogovor s samim seboj na različnih postajah lastnega življenja. Foto: Knut Bry
Nesrečno dvorjenje Dona Cristobala
Don Cristobal, star osamljen ljudomrznež, živi srečno življenje, obdan s svojim bogastvom. Njegove sicer mirne noči pa motijo sanje: Kdo je skrivnostna ženska? Ves razburjen se Don Cristobal odpravi ponjo. Kam ga bo peljala mučna pot ljubezni? Tako se začne nesrečno dvorjenje Dona Cristobala.

Dobitnik Nobelove nagrade za literaturo se znajde na robu družbe in pod budnim očesom psihiatrov, za povrh pa še obtožen veleizdaje. Kje je torej meja med umetnostjo in umetnikovim življenjem? O tem se sprašuje Pisatelj, predstava, ki tematizira življenje slovitega norveškega pisatelja Knuta Hamsuna (1859–1953). Doletela ga je namreč usoda številnih umetnikov, ki so med drugo svetovno vojno simpatizirali z nacisti: pozornost javnosti se je od umetniške vrednosti njihovega dela preusmerila k njihovi vlogi v politiki tistega časa. Posledično je kar nekaj pomembnih umetnin utonilo v pozabo (ali pa bilo tja zavestno potisnjenih).

Pisatelj nizozemske skupine Ulrike Quade, ki odpira temo tesnobne človeške in umetniške eksistence, je dobitnik nagrade festivala Lutke za najboljšo predstavo v celoti, malega princa. Predstavo odlikuje svojevrsten gledališki rokopis: uporablja številna odrska sredstva, pri čemer je lutka glavni element vizualne in besedne naracije, kot je v utemeljitvi nagrade zapisala žirija.

Izvirno francosko dvorjenje
Nagrado za izvirnost je prejela predstava Nesrečno dvorjenje Dona Cristobala skupine Pelele iz Francije. Po mnenju žirije gre za odlično realizacijo s pomočjo klasičnih sredstev lutkovnega gledališča, obenem pa tudi za izvirne interpretacijske rešitve ter aktualno obravnavano tematiko in formo.

Nagrado za skupinsko igralsko kreacijo pa je prejela Zlatolaska gledališča Drak iz Češke. Kot utemeljuje žirija, izjemen igralski sekstet virtuozno in s preprostimi izpovednimi gledališkimi in igralskimi sredstvi animira, zabava in začara občinstvo ter išče teater v teatru.

Ena nagrada ostane doma
Posebno nagrado žirije je prejela uprizoritev Štiri muzikanti Lutkovnega gledališča Ljubljana. Predstavo odlikujeta zanimiva scenska postavitev in izvirna forma stika z mladimi gledalci. Pomembne odlike te uprizoritve so tudi njena energija, svežina in radost. Nagrado občinstva prejme predstava Žabec gledališča Gioco Vita iz Italije.

Festivalske predstave je ocenjevala mednarodna žirija, ki so jo sestavljali Nina Malikova iz Češke, Jaroslaw Antoniuk iz Poljske in Alja Predan iz Slovenije.

Predstave, uprizorjene na festivalu, ki se je začel 7. septembra, je izbrala komisija v sestavi Martina Maurič Lazar, Silvan Omerzu in Matija Solce. Komisija je svoj izbor utemeljila kot prerez raznolikosti, poguma, inovativnosti in tudi tradicionalnosti lutkovnega izraza.