Izvajalcem na odru se v predstavi Koan Kenšo pridruži tudi koreografinja. Foto: Miha Fras
Izvajalcem na odru se v predstavi Koan Kenšo pridruži tudi koreografinja. Foto: Miha Fras
Koan Kenšo, Tanja Zgonc

Zgončeva je ponovno izbrala svoj značilni izrazni jezik, nadgradnjo metode buto, v katerem soizvajalci razgrnili avtoričin pogled na trenutno stanje sveta in pri tem povezali različne diskurzivne, politične in estetske kontekste uprizarjanja.

Koan Kenšo so odplesali Mojca Funkl, Eva Kraš, Viktor Meglič in Tanja Zgonc. Avtorsko glasbo je napisal Mitja Smrekar, izvajali pa jo bodo Marko Gregorič, Nagisa Moritoki in Jelena Ždrale. Kostume je ustvaril Alan Hranitelj, luči je oblikoval Jaka Šimenc, sceno pa sta si zamislila Branko Hojnik in Tanja Zgonc.

V filozofiji zen budizma koan predstvlja težko rešljivo vprašanje, ki povzroči kolaps logičnega mišljenja ter omogoči razumevanje vesolja na drugačen način, kenšo pa pomeni kratko, spontano doživetje razsvetljenja.

Že 27 let na plesnih odrih
Koreografinja in plesalka Tanja Zgonc je že 27 let dejavna in priznana na svetovni in domači plesni sceni. Pripravila je že 14 avtorskih predstav in prejela številne nagrade, med njimi so tudi nagrade Zlata ptica (1992), nagrada Prešernovega sklada (2002) in nagrada Povodni mož. Zgončeva je sodelovala je z mnogimi priznanimi domačimi in tujimi režiserji ter postavila koreografije oz. odrski gib v več kot 90 gledaliških predstavah. Več let poučuje na ljubljanskem AGRFT kot docentka za gib in kompozicijo.

Buto je nadgradila po svoje
Z japonskim butom se je seznanila pred 17 leti, ko je postala članica v Kölnu ustanovljene Ko Murobushijeve skupine International Butoh Dance Company. V butu se je kasneje izpopolnjevala pri vodilnih mojstrih. S preobrazbo različnih plesnih tehnik in gibalnih metod z metodologijo buta je Zgončeva razvila svojo sistematiko in avtorski princip giba, zlasti hrbta. Delavnice po metodi buto v svojem specifičnem jeziku vodi širom Evrope in tudi na Japonskem.

Koan Kenšo potuje v München
Predstava Koan Kenšo bo na ogled tudi v sklopu Tedna slovenskega sodobnega plesa v Münchnu, ki bo v bavarski prestolnici od 13. do 17. maja. V gledališču "i-camp Neues Theater Muenchen" bo Plesni Teater Ljubljana predstavil portret svoje dejavnosti ter neodvisno sodobno plesno sceno iz Ljubljane.