Skupina Sema Grup Mahvi Turk Muzigi ve Gosteri Sanatlari Toplulugu ohranja tradicijo turške sakralne glasbe in tradicijo turškega reda dervišev Mevlevi. Obred plešočih dervišev je oblikovno natančno strukturiran. Plesalci stopnjujejo sprva počasne obrate v vedno bolj hitre in dinamične. Glasba, ki spremlja ples, se iz začetne otožne melodije spremeni v zamaknjeno, njen namen in namen plesa pa je doseči stanje transa.
Stopnje mističnega potovanja duha
Plešoči derviši izvajajo ritual sema, ki simbolizira različne stopnje mističnega potovanja duha. Sledijo nauku ustanovitelja njihove meniške bratovščine Pir Dželaludina Rumija, imenovanem Mevlana (Naš gospod). Bil je prosvetljen mislec, teozof in pesnik, ki je v dobrem desetletju sredi 12. stoletja v perzijskem jeziku napisal 45.000 verzov Mističnih iskanj, zbirko šestih knjig o ljubezni, prijateljstvu, sožitju in miru. Čeprav v pravoverni islamski liturgiji ni petja ali uporabe inštrumentov, je Mevlana menil, da glasba dviguje dušo v višave nebeškega kraljestva, skozi njo slišimo zvoke Vrat Paradiža.
Po mojstrovi smrti je njegov sin Sultan Veled obred formaliziral kot vrsto utelešenja vsenavzočega principa vrtenja kot vseobsegajoče naravne lastnosti makro- in mikrokozmosa. S ceremonialom sufijski menihi razumsko sodelujejo v tem nenehnem krožnem gibanju, se vanj prelijejo z glasbo in vrtenjem svojega telesa, sledeč besedam iz svete knjige: Kamor koli se obrneš, uzrl boš obličje Božje.
Od Portoroža do Ljubljane
Derviši so 11. februarja, v okviru prireditev ob slovenskem kulturnem prazniku, gostovali tudi v portoroškem Avditoriju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje