V Telegramu za Gajo bogova planet ustvarita na enostaven način - prebereta navodila iz priročnika. Foto: EPA
V Telegramu za Gajo bogova planet ustvarita na enostaven način - prebereta navodila iz priročnika. Foto: EPA
Charles Darwin

V ljubljanskem Gleju je umetniška skupina Hupa 0 premierno predstavila svoj prvi izdelek, multimedijsko predstavo Telegram za Gajo. V njem išče odgovor na od nekdaj prisotno vprašanje o začetku civilizacije in smislu bivanja.

Ustvariti Zemljo? Ah, nič lažjega!
Bogova v človeški podobi ustvarita Zemljo kar po navodilih iz priročnika z naslovom Kako ustvariti Zemljo v petih potezah. Čeprav planet in novo bitje, človeka, uspešno "pričarata", jima razplet dogodkov ni všeč. Človek ju namreč ne vidi in ne občuti ter je precej nefunkcionalen. Ker se bogova ne držita pravil, ki so napisana v knjigi, poženeta splet nepredvidljivih dogodkov, v katere se zapleteta tudi sama, nadzorovati pa jih ne moreta. V prebivalcu planeta, človeku, nevede spodbudita speči kreativni potencial. Človek začne odkrivati pot ustvarjalne misli, ki se na poti do popolne realizacije prebija skozi različne faze razvoja.

Ljudje začnejo tekmovati z bogovoma
V predstavi se torej hkrati prepletata dve zgodbi - ustvarjalnost bogov tekmuje z ustvarjalnostjo človeka. Ta se pri tem sploh ne zaveda prisotnosti dveh bogov in jima ne pripisuje nobene pomembnosti.

Predstava režiserja Toneta Poljanca odkriva, kje so meje prepletenega medijskega dogajanja - gledališko igro tako dopolnjujejo glasbeni in video vložki. Vsak prizor ima svojo zgodbo in sporočilo, vsi pa se povežejo v smiselno celoto, v zgodbo o ustvarjalnosti, čeprav noben prizor vsebinsko ne nadaljuje prejšnjega. V Telegramu za Gajo nastopajo plesalci oziroma igralci Alja Bulič in Lea Šuligoj - sta tudi avtorici scenarija -, Tone Poljanec, Franci Kokalj, Kristina Aleksova, Luka Žibret, Matevž Čas, Urša Kanjir in Sonja Kerin. Koreografija je delo Kristine Aleksove, videovložke so naredili Tone Poljanec, Lea Šuligoj, Maja Šest in Vito Jančič. Peter Dekleva je avtor glasbe, kostumi pa so delo Andreje Kovač. Umetniška skupina Hupa deluje pri umetniško-kulturnem društvu Center 21.