Idomeneo je vodstvu berlinske opere v zadnjem tednu gotovo povzročil kar nekaj glavobolov. Foto: EPA
Idomeneo je vodstvu berlinske opere v zadnjem tednu gotovo povzročil kar nekaj glavobolov. Foto: EPA
Angela Merkel
Iz generalke
Duhovni vodje Buda, Mohamed, Pozejdon in Jezus so se marca na generalki še zelo složno držali za roke. Foto: EPA
generalka za postavitev idomenea na Dunaju, takrat v režiji W. Deckerja
Idomeneo je zgodba o kretskem kralju, ki med vrnitvijo iz trojanske vojne za las uide smrti v pomorski nesreči. Zato se zaobljubi, da bo Pozejdonu žrtvoval prvega človeka, ki ga bo srečal po prihodu v domovino. Foto: EPA

Le nekaj dni po tem, ko je intendantka nemške opere (Deutsche Oper) v Berlinu Kirsten Harm iz varnostnih razlogov odpovedala Mozartovo opero Idomeneo v režiji Hansa Neuenfelsa, je predstavništvo ustanove sporočilo, da bi lahko svojo odločitev preklicali, če bi bilo poskrbljeno za primerne varnostne ukrepe. Program opere je sicer že spisan do sredine junija prihodnjega leta, a "je vmes še nekaj prostih dni, ki bi se jih dalo porabiti," je na tiskovni konferenci povedal predstavnik opere Alexander Busche.

Harmsova je svojo odločitev za ukinitev Idomenea pred dnevi utemeljila s tem, da jo je Ehrhart Körting, eden izmed najvišjih uradnikov berlinske policije, posvaril, da utegne biti izvedba predstave nevarna - to pa zato, ker v predstavi na stole postavijo glave boga Pozejdona, Jezusa, preroka Mohameda in Bude.

Mohamed v grški mitologiji?
Idomeneo je zgodba o kretskem kralju, ki med vrnitvijo iz trojanske vojne za las uide smrti v pomorski nesreči. Zato se zaobljubi, da bo Pozejdonu žrtvoval prvega človeka, ki ga bo srečal po prihodu v domovino. Pozejdonu, ki je v operi torej prisoten že od začetka, je režiser v želji po aktualizaciji dodal še predstavnike islama, krščanstva in budizma. To bi po mnenju policije utegnilo tako razkačiti muslimane, da bi bila lahko ogrožena celo varnost občinstva. Zelo verjetno pa je tudi, da bi muslimani proti predstavi (ki je bila, mimogrede, na sporedu leta 2004, od takrat pa ne več) protestirali.

Odločitev je bila v rokah Harmsove
Policisti pravijo, da so v zvezi s predstavo Idomeneo prejeli anonimni klic, ki pa je bil "bolj abstraktne narave" in ne jasna grožnja, ter da Harmsovi nikoli niso ukazali, naj predstavo umakne s sporeda. Pripravljeni so tudi sodelovati pri pripravi novega načrta za varovanje mirnega poteka spektakla. Uradnih pogovorov med vodstvoma opere in policije o tem menda še ni bilo.

Kdo je torej preobčutljiv?
Spravnejša drža obeh strani je verjetno posledica mednarodnega razburjenja, ki ga je spodbudila odločitev intendantke. Ta je po mnenju veliko ljudi kršila zakon avtonomije umetnosti. Nemška kanclerka Angela Merkel je na to temo izjavila, da Nemci ne bi smeli kloniti pred grožnjo islamskega terorizma. Bavarski premier Edmund Stoiber se je strinjal, da popuščanje iz strahu pomeni zmago za teroriste. Četrtkova naslovnica časopisa Bild je bila še bolj neposredna. Zakaj se klanjamo islamu? To je bilo natiskano čez večino prve strani. V notranjosti so si privoščili celo fotomontažo nemškega parlamenta, na katerega so "nalepili" minaret.

Dim brez ognja?
Nemška muslimanska skupnost se za zdaj uradno ni odzvala, minister Wolfgang Scheuble pa je v sredo izjavil, da se je več pomembnih islamskih vodij z njim strinjalo, da bi bilo prav, če bi bila opera uprizorjena.