Leta 1986 se je v nadležno muho spremenil Muha, Jeff Goldblum. Foto:
Leta 1986 se je v nadležno muho spremenil Muha, Jeff Goldblum. Foto:
Muha
Muho je Cronenberg posnel po filmu iz leta 1958, ta pa je temeljil na istoimenski kratki zgodbi Georgea Langelaana. Sledili sta dve nadaljevanji Vrnitev muhe (Return of the Fly) in Prekletstvo muhe (Curse of the Fly).

Leta 1986 je v kinodvoranah strašila metamorfoza znanstvenika Setha Brundla, ki ga je igral Jeff Goldblum, v muho. Beli izbljuvki, krila, rastoče ščetine in vse bolj insektu podobne okončine so bile posledica ponesrečenega znanstvenega poskusa prežarčenja človeka, ki pa ga bo režiser po vseh teh letih verjetno ponovil, tokrat z mnogo bolj dodelanimi posebnimi učinki. Grozljivka, v kateri sta pred dobrimi 20 igrala še Geena Davis kot Goldblumova ljubezen in John Getz kot njegov tekmec, je bila pravzaprav priredba nizkoproračunskega znanstvenofantastičnega filma Kurta Neumanna iz leta 1958.

A če je takrat film ostal bolj kot ne neopažen, je trideset let pozneje spreminjanje človeka v muho postala prava uspešnica. Leta 1989 je Muha doživela tudi drugi del, v katerega pa Cronenberg ni bil vpleten, ampak je režijo prevzel Chris Walas. Ta je tri leta prej nagrajen oskarja za masko v prvem filmu.

To je zgodba o znanstveniku, ki izumi napravo za 'teleportiranje' stvari iz enega mesta na drugega. Svoj izum pokaže novinarki Veronici Quaife, vendar je sprva zmožen uspešno prežarčiti samo predmete, zato se poskus z živimi bitij konča tragično. Nekoč se iz jeze in ljubosumja odloči, da preizkusi svoj izum kar na samem sebi, pri tem pa mu jo zagode muha, ki se neopazno ujame v proces. Seth se začne sprva komaj opazno, nato pa vse bolj očitno tako značajno kot telesno spreminjati. Postane razdražen, vzkipljiv, na videz pa vse bolj podoben muhi.

Novi projekti starih sodelavcev
Kakšen je razlog, da si je Cronenberg premislil in se odločil, da se zgodbe vendarle loti še enkrat, ni znano. Ugibajo, da je razlog tudi v razvoju tehnologij, ki omogočajo bolj dodelane posebne učinke. Morda pa se je 'omehčal' po tem, ko je režiral operno različico La Mouche, ki so jo lani uprizorili v Parizu in Los Angelesu. Pri tem je sodeloval z oskarjevcem, skladateljem Howardom Shorom, ki je zaslužen tudi za glasbo filma iz leta 1986. Če so govorice resnične, bo Cronenberg film, ki nastaja pod okriljem studia Twentieth Century Fox, režiral in zanj napisal tudi scenarij.