Uroš Jezdič (na fotografiji) je član zasedbe Autetno, ki izvaja širok repertoar ljudskega izročila in etnoglasbe, predvsem z Balkana. Autetno bodo eni izmed nastopajočih na 20. obletnici Zveze zvez KD-jev. Foto: Radio Prvi/Tone in Natan jurca
Uroš Jezdič (na fotografiji) je član zasedbe Autetno, ki izvaja širok repertoar ljudskega izročila in etnoglasbe, predvsem z Balkana. Autetno bodo eni izmed nastopajočih na 20. obletnici Zveze zvez KD-jev. Foto: Radio Prvi/Tone in Natan jurca

Zveza zvez kulturnih društev v Sloveniji živečih narodnih skupnosti iz nekdanje skupne države SFRJ (Zveza zvez KD-jev) letos praznuje 20 let organiziranega delovanja. Ob tej priložnosti bo Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD) Zvezi zvez KD za dolgoletno delovanje in utrjevanje kulturnih stikov med njenimi članicami in širšega okolja, v katerem delujejo, podelil srebrni znak. Zbrane bo nagovoril državni sekretar na ministrstvu za kulturo Marko Rusjan.

Vokalno-folkorna predstava ob jubileju

Zveza zved KD-jev bo jubilej počastila danes ob 19.00 v Domu španskih borcev s skupno prireditvijo z naslovom Skupaj z glasbo in plesom. Obisk koncerta je brezplačen.

Sorodna novica Poslanci sprejeli zakon o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodov nekdanje Jugoslavije

V Španskih borcih so ob jubileju nocoj pripravili tudi vokalno-folklorno predstavo s spremljevalnim orkestrom, solisti in plesalci, ki so jo poimenovali Skupaj z glasbo in plesom. Nastopili bodo AutEtno, Orkestrion, Glasbena skupina KDA Migjeni, Pevski zbor Rosa, Sandra Ponjević, Pashalina Pop-Gligorova, Jelena Cerović, Mimoza Terdeci-Arbenore Xhaka, Iman Ismaili, Laura Blakaj, Miranda Cakiqi, Xhavit Hoxha, Skupina folklornega plesa KDA Migjeni, jeseniški KSDB Biser, MKD Ohridski Biseri iz Nove Gorice in KUD Izvor.

Različna društva in njihove zveze sicer na leto pripravijo več kot 300 kulturnih projektov ali dogodkov.

Leta 2011 je državni zbor sprejel deklaracijo o položaju pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje Socialistične federativne republike Jugoslavije v Sloveniji, maja letos pa zakon o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodov nekdanje Jugoslavije, ki je financiranje kulturnih programov za pripadnike teh skupnosti prenesel na ministrstvo za kulturo, svet vlade za vprašanja teh skupnosti pa je postal stalno posvetovalno telo. Zakon se nanaša na Albance, Bošnjake, Črnogorce, Hrvate, Makedonce in Srbe, ki so prebivalci Slovenije.

Zakon med drugim ureja pravico do ohranjanja in razvoja identitete, do gojenja kulture in ohranjanja kulturne dediščine, do uporabe maternega jezika in pisave ter ustvarjanja medijskih programskih vsebin.