V münchenski Hiši literature (LIteraturhaus) bodo od danes pa do 20. junija predstavljali delo in življenje Herte Müller. Središče razstave z naslovom Der kalte Schmuck des Lebens (Hladni nakit življenja) bodo doslej v javnosti še nikoli predstavljeni dokumenti o življenju Müllerjeve. Ob njih bodo na ogled postavljene tudi njene osebne fotografije, ki nas obenem popeljejo v drugi tematski sklop razstave. Ta želi namreč predstaviti tudi malo znano zgodovinsko pokrajino Banat, v kateri živi tudi stara nemška manjšina v Romuniji, iz katere prihaja Müllerjeva.
Kaj se je dogajalo v Banatu
Prihod prednikov Herte Müller v Banat je pravzaprav povezan z gospodarskimi ukrepi nekega francoskega grofa. Grof Claudius Mercy je namreč po letu 1720, ko so ga imenovali za upravitelja Banata s središčem v Temišvarju, želel gospodarski razvoj tedaj skromno poseljenega Banata spodbuditi z naselitvijo tujih obrtnikov in kmetov. In tedaj se je v Banat usmeril naselitveni tok nemških kolonizatorjev, ki se je še okrepil pod vladavino Marije Terezije. Ona je začela načrtno izkoriščati naravna bogastva Banata. To so bili začetki Banata, povezanega z življenjsko usodo Herte Müller, razstava v Hiši literature, ki se bo pozneje selila še v Berlin in Stuttgart, pa osvetli tudi življenje današnje staronemške manjšine v Romuniji ter njen položaj v času Ceausescuja. On je seveda tudi glavni navdih za delo Herte Müller.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje