Prva oddaja radijske serije Vitrina Slovenija je bila na Valu 202 predvajana 26. decembra 2020, zadnji pa bo mogoče prisluhniti istega dne leto dni pozneje, torej na letošnji dan samostojnosti in enotnosti.
Vsi, ki so sodelovali v projektu, so izbrali predmete, ki imajo zanje osebno velik simbolični pomen. Avtorica serije, novinarka Tatjana Pirc je dejala: "Če preletimo, kaj vse so nam v enem letu povedali sogovornice in sogovorniki, ki so sodelovali v projektu, ugotovimo, da je Vitrina Slovenija postala obsežna zbirka spominov, eksponatov, modrih misli o preteklosti, sedanjosti in prihodnosti. Zato me veseli, da bo radijska in spletna Vitrina Slovenija postala zdaj tudi prava muzejska vitrina, ki bo na ogled obiskovalcem Muzeja narodne osvoboditve v Mariboru."
Spodbuda k razmisleku o svetu okoli nas in o naši državi
Direktorica muzeja Aleksandra Berberih Slana, ki je tudi kustosinja razstave, pa je dodala, da je Vitrina Slovenija "izjemno zanimiv projekt, za katerega je bilo jasno, da mora svoj zaključek najti v pravi vitrini, v pravem muzeju. Veseli me, da je Val 202 partnerja našel prav v našem muzeju." Zbrani predmeti in zgodbe, ki so povezane z njimi, so po njenih besedah zanimivi in kritični. Hkrati pa spodbujajo k razmišljanju o svetu okoli nas in o naši državi.
"Vitrina Slovenija spodbuja h kritičnemu razmišljanju o človekovih pravicah in svoboščinah, pravicah in dolžnostih, torej o vsem, za kar si prizadeva Muzej narodne osvoboditve Maribor. Da parafraziram znanega pevca, brez črne bela barva ne bi imela svoje vrednosti," je dejala. "Obiskovalce vabimo, da se ustavijo v našem kabinetu čudes, ki tokrat prevzema vlogo vitrine, da si vzamejo čas in razmislijo o tem, kaj v njihovih očeh predstavlja Slovenijo. In če želijo dodati kaj svojega, so naša vrata širom odprta," je še dodala kustosinja.
Tudi vstaje, stavke in protesti od leta 1988 do danes
V prvem delu serije Vitrina Slovenija sogovorniki razmišljali o letu 1990, osamosvajanju Slovenije, zaupanju v ljudi, o idejah, uspehih, pogumu, pokončnosti, zgodovini in prihodnosti. Spomladi letos so sledila nova nadaljevanja, v katerih se je avtorica serije posvetila slovenskim upornicam in upornikom, vstajam, stavkam in protestom od leta 1988 do danes.
Pogovori s številnimi gosti, ki se ne pojavljajo pogosto v medijih, so se v radijskem programu Vala 202 in v epizodah podkasta Zgodbe vrstili do konca junija letos. V oddaji 25. oktobra, torej na dan suverenosti, se je nekdanji pomočnik ministra za notranje zadeve Boris Žnidarič spominjal, kako je slovensko ozemlje zapustil zadnji vojak jugoslovanske armade. Med gosti radijske serije so bili še Ali Žerdin, Tone Stojko, Peter Lovšin in Sandra Bašić Hrvatin.
Razstava Vitrina Slovenija, ki so jo odprli danes, bo v Muzeju narodne osvoboditve Maribor na ogled do 30. junija 2022.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje