Državna galerija Tretjakova je osrednja ruska galerijska ustanova, katere zbirka obsega več kot 140.000 primerkov ruske umetnosti ter umetnosti tujih avtorjev, katerih življenje in delo je bilo tesno povezano z Rusijo. To programsko zasnovo je postavil že ustanovitelj galerije, moskovski industrialec in trgovec Pavel Mihajlovič Tretjakov (1832-1898). Zbirka ponuja zares dober vpogled v razvoj ruske likovne umetnosti. Najstarejša dela so iz 11. stoletja, muzej pa predstavlja tudi umetnost 20. stoletja.
Vizionar, ki mu je uspeloGalerijo je Tretjakov zasnoval, ko mu je bilo komaj 24 let in je kupil nekaj del tedaj sodobnih ruskih umetnikov. Nekaj let kasneje je zapisal: "Za mene, resničnega in gorečega ljubitelja slikarstva, ni nobene večje želje, kot je ustanovitev vsem dostopne zbirke lepe umetnosti, ki bo kot taka koristila številnim in vsem dajala zadovoljstvo. Rad bi zapustil narodno galerijo, to je galerijo s slikami ruskih umetnikov."
Malokatera vizionarska ideja se uresniči tako popolno, kot se je zamisel Pavla Mihajloviča Tretjakova. Do danes se je v zbirki nabralo že toliko del, da zasedajo kar dve stavbi, ki ju najdemo v bližini Kremlja. Čeprav je že zbirka galerije Tretjakove izjemna, ustanova pogosto prireja tudi gostujoče tematske razstave.
Ikone - obvezen del pravoslavne liturgije
Za tujce je še posebej zanimiva zbirka srednjeveške umetnosti, ki predstavlja pravoslavne ikone, ki so del pravoslavne liturgije. V pravoslavnih cerkvah običajno najdemo zid pravoslavnih ikon, ki so večinoma naslikane na leseno podlago njihova ikonografija pa je v veliki meri zapovedana, zato je pravoslavno slikarstvo manj raznoliko od slikarstva z versko tematiko v katoliških in protestantskih deželah.
Tudi socialni realizem je del ruske zgodovine
Galerija Tretjakova pa prav tako izčrpno predstavlja tudi druge likovne sloge, ki so nastali v deželah, ki so kasneje tvorile Sovjetsko zvezo. Če se ozremo le v likovno tradicijo 20. stoletja, velja izpostaviti umetnost suprematizma s Kazimirjem Malevičem in konstruktivizma, katerega veliki 'junak' je bil Vasilij Kandinski. Podobno kot je bila zapovedana vsebina ikon, pa je bila programirana tudi umetnost socialnega realizma, dirigirana s strani sovjetskega vodstva. Čeprav bi številni Rusi danes najraje pozabili na to poglavje iz nacionalne zgodovine, pa galerija Tretjakova temeljito obravnava tudi to obliko likovne umetnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje