Internacionala bo prva razstava, ki jo bodo pripravili v novih prostorih na Metelkovi 22, s katerimi bo galerija vsebinsko razdeljena v dve enoti - Muzej moderne umetnosti na Tomšičevi in Muzej sodobne umetnosti na Metelkovi. Razstavo Internacionala, ki sodi v okvir dolgoletnega istoimenskega evropskega projekta, nove oblike dolgotrajnejšega sodelovanja med petimi evropskimi muzeji in arhivi, bodo odprli 21. oktobra. Predstavljala pa bo dela zbirk muzejev, ustanovnih članic Internacionale, postavila pa jo bosta kustosa direktor M hKA (Museum van Hedenaagse Kunst) iz Antwerpna Bart de Baere in direktor barcelonskega MACBA (Museu d'Art Contemporani de Barcelona) Bartomeu Mari.
Internacionala po besedah muzejske svetovalke v Moderni galeriji Adele Železnik na podlagi več različnih zbirk in arhivov postavlja pod vprašaj prevladujoče kanone v umetnosti ter primerja lokalne razlike in podobnosti. Sočasno bodo na Metelkovi odprli novo stalno postavitev del iz zbirke Arteast 2000+, ki je pravzaprav jedro projekta Internacionala in tudi izraz njegove ideje.
Aprila bomo dobili novo stalno zbirko
Konec marca pripravljajo v Moderni galeriji razstavo Marka Peljhana in sodelavcev Kodirana utopija: Od Makrolaba do Iniciative arktične perspektive. Aprila pa bodo prostore zapolnila dela nove stalne zbirke Moderne galerije, ki jo bodo postavili umetnostni zgodovinarji Miklavž Komelj, Sergej Kapus in Beti Žerovc ter kustosi Moderne galerije.
Od 24. maja bo na ogled razstava Izbor iz umetniškega arhiva Laszla Bekeja, ki predstavlja enega izmed začetkov konceptualne umetniške prakse na Madžarskem. Gre za projekt, ki ga je leta 1971 iniciiral kustos in teoretik Laszlo Beke, ki je pisno zaprosil umetnike, naj mu dva meseca pošiljajo svoja dela. Ideja projekta je bila, da je dokumentacija izenačena s samim umetniškim delom, edina zahteva pa ta, da se delo pozneje lahko spravi v fascikel. Prejel je zelo raznolika dela - od formalnih eksperimentov do konceptualnih montaž in tekstualnih del.
23. junija bodo odprli vrata razstave del poljskega slikarja in likovnega kritika Andrzeja Wroblewskega (1927-1957). Razstavo, ki bo sledila vprašanju čakanja oziroma mentaliteti čakalnice, bo pospremil izbor del slovenskega povojnega slikarstva, ki se bo osredotočil na določene vzporednice in razlike, tako formalne kot vsebinske.
Balada za Metko Krašovec
Dve leti sta naokoli in tako bodo jeseni, natančneje od 23. septembra do 20. novembra, gostili 29. mednarodni grafični bienale, ki ga organizira Mednarodni grafični likovni center.
15. septembra bo v središču Metka Krašovec, njena retrospektiva se bo ozrla vse od začetkov v 60. letih do danes. Na ogled bodo tematsko-kronološki sklopi t. i. metafizični prostori, slikarstvo iz obdobja nove podobe, neoklasicistična podoba in risbe.
Leto v Mali galeriji
V Mali galeriji na Slovenski cesti 35 načrtujejo razstavo Mihe Vipotnika, predstavitev sodobne palestinske umetnosti, ki jo bo pripravila gostujoča kustosinja Galit Eliat, april in maj bosta namenjena Terminu Igorja Zabela. Poleti bodo predstavili ruski kolektiv Chto delat?, v septembru in oktobru bo razstavljal Tugo Šušnik, novembra Marija Mojca Pungerčar in decembra Mladen Stropnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje