Posebnost stavbe CaxiaForuma je navpični vrt, ki zaznamuje podobo enega pročelja. Foto: EPA
Posebnost stavbe CaxiaForuma je navpični vrt, ki zaznamuje podobo enega pročelja. Foto: EPA
Bonifacio de Pitali: Zadnja večerja
Uffizi v Madrid sicer ni poslal svojih najboljših del, vseeno pa gre za pomembno razstavo, saj so na ogled platna, ki jih Uffizi v tujini še niso predstavili. Foto: EPA
Sandro Botticelli: Madonna della loggia
Najpomembnejše ime, zastopano na razstavi, je Sandro Botticelli. Foto: EPA

Kulturni center CaxiaForum so oblikovali po načrtih švicarskega arhitekturnega biroja Herzog & de Meuron Architekten, ki je bdel tudi nad preobrazbo londonske elektrarne Bankside Power Station v novo izpostavo galerije Tate. Odprtje novega kulturnega centra so pospremile visokoleteče izjave o tem, kako je švicarskima arhitektoma iz nekdanje elektrarne Central Eléctrica del Mediodía uspelo ustvariti skulpturalno stavbo, ki lebdi nad novim javnim parkom - po odstranitvi kamnite baze, so stavbo utrdili s tremi ogromnimi stebri - in katere drugo pročelje je očarljiv navpični vrt.

Dopolnjena madridska avenija umetnosti
Stavba dopolnjuje tako imenovano avenijo umetnosti (Paseo del Arte), na kateri med drugim najdemo tudi lani dograjeni muzej Prado, muzej Reina Sofia, katerega površina je bila z dozidavo leta 2005 podvojena, in umetnostni muzej Thyssen Bornemisza. Sedemnadstropni kompleks tako dopolnjujejo opazno 'rastočo' infrastrukturo vedno živahnejšega kulturnega turizma v Madridu. Pri prenovi elektrarne, ki so jo po načrtih arhitekta Jesusa Carrasco-Muńoz Encina in gradbenega inženirja Joséja Maríe Hernándeza zgradili leta 1899, so švicarski arhitekti uporabljali tradicionalne materiale madridskega stavbarstva, ki so jih obdelali z več stoletij starimi tehnikami.

Kruh, s katerim nas nahranijo angeli
Kulturni center CaxiaForum so sicer odprli že februarja, prvi veliki dogodek pa je na spored prišel pred nekaj dnevi. Gre za pomembno predstavitev galerije Uffizi v Madridu, saj so na ogled dela, ki v tujini doslej še niso bila predstavljena. Firenška ustanova je v špansko prestolnico poslala 45 platen, ki so jih na temo angelov med 15. in 17. stoletjem naslikali italijanski mojstri.

Razstava z naslovom El pan de los ángeles (Kruh angelov) sicer ne obsega najbolj znanih del v lasti galerije Uffizi, čeprav sta med avtorji slik tudi Botticelli in Luca Giordano. Vendar pa so dela vseeno zares zanimiva, saj obravnavajo v tem velikonočnem obdobju zelo aktualno temo človekovega odrešenja in so obenem izkaz religiozne miselnosti Italijanov v obdobju od visoke renesanse do razcveta baroka. Postavitev bo na ogled do 25. maja.