Supermarket EUROSPAR v Leibnitzu, gradnja katerega je bila končana leta 2005. Foto: Paul Ott/Muzej za arhitekturo in oblikovanje
Supermarket EUROSPAR v Leibnitzu, gradnja katerega je bila končana leta 2005. Foto: Paul Ott/Muzej za arhitekturo in oblikovanje
Globina površine - Riegler Riewe
Zgradba Boehringer Ingelheim Laboratory v Biberachu v Nemčiji. Foto: Angelo Kaunat/Muzej za arhitekturo in oblikovanje

Razstava Globina površine - Riegler Riewe, ki jo bodo odprli danes ob 19.00, na ogled pa bo do 8. maja, je prva večja slovenska predstavitev dela Floriana Rieglerja in Rogerja Rieweja. S sedežem v Gradcu in Kölnu se preizkušata na projektih v različnih srednjeevropskih državah od Italije in Švice do Nemčije in Poljske.
Arhitekta rešujeta prostorske težave na rafiniran in hkrati praktičen način. Njune zgradbe združujejo robustnost in prefinjenost, saj težijo k temu, da ustvarjeni prostori učinkovito služijo namenu ter trajajo, obenem pa bi so vanje vgrajeni inovativni tehnološki koncepti. Odzivata se na okolje in kulturne sedimente družbe, ob tem se odpovedujeta avtorskemu izrazu kot gonilu načrtovalskega procesa v arhitekturi.
Začetki pisarne segajo v leto 1987 in vse od ustanovitve je bila bolj osredotočena na sam proces kot na proizvod. Arhitekta sta sledila vodilu, da dobro zamišljeni in uporabni arhitekturni koncepti, omejeni na bistvo, olajšajo gospodarno ter nevsiljivo realizacijo. Ukvarjata se s konfrontacijami in medsebojnimi odnosi v sociološko-kulturnem pristopu k arhitekturi ter urbanističnemu načrtovanju. Zanje imajo na tem eksperimentalnem področju arhitekturno-konceptualne strategije vsekakor prednost pred formalnimi pogledi.
Razstava v gradu Fužine predstavlja 16 projektov, 16 del avstrijske arhitekturne prakse Riegler Riewe, nekaj je že zgrajenih, nekaj nezgrajenih, nekaj pa jih ravno poteka. Projekti so ponazorjeni kot 'izkopani' tlorisi in prerezi, ki poenotijo sorazmerje projektov in njihovo zaznavo - obiskovalcu ponujajo'archaeološki' pristop, ki meri na njegovo domišljijo. Dodatno informacijo nudijo digitalni okvirji, vgrajeni v razstavne panoje.
Potujoča razstava je bila prvič na ogled v Barceloni leta 2007, leto pozneje v Katovicah na Poljskem, v letu 2009 v Berlinu in v Gradcu.