Mojstrovino je lani kupil tujec za 50 milijonov britanskih funtov, britanska vlada pa je bila v času prepovedi izvoza dela neuspešna pri zbiranju sredstev za njen odkup.
Slika ne bo več del britanske kulturne dediščine
Lord Inglewood, predsednik odbora, ki v Veliki Britaniji bedi nad prodajo umetnin, je za sramotno označil dejstvo, da britanskim institucijam ni uspelo zbrati 50 milijonov britanskih funtov (slabih 63,7 milijona evrov) "za odkup tega prekrasnega umetniškega dela". "Deklica z golobom je ikonično Picassovo delo, ki je že dolga leta del britanskih umetnostnih zbirk. Gre za eno ključnih umetnikovih zgodnjih del, hkrati pa zaznamuje prelomen trenutek v njegovem ustvarjanju, premik v modro obdobje," je Inglewoodove besede povzel britanski BBC.
Del britanske zbirke umetnin je Deklica z golobom postala leta 1924, ko jo je odkupila R. A. Workman. Pozneje je Workmanova sliko predala priznanemu zbiratelju umetnin Samuelu Courtauldu, ki jo je po smrti leta 1947 zapustil družini Aberconway. Leta 1970 je valižanska družina Aberconway sliko posodila za razstavo britanski Narodni galeriji, lani pa je bila na ogled v galeriji Courtauld. Stvari so se začele zapletati, ko so Aberconwayevi sliko dal na dražbo avkcijske hiše Christies, ki je delo na začetku lanskega leta prodala neznanemu tujemu kupcu. Začasno prepoved izvoza iz Velike Britanije je avgusta lani določil britanski minister za kulturo Ed Vaizey z željo, da bi ostala del britanske kulturne dediščine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje