Če je z močjo umetnosti mogoče znova obuditi stare stavbe in mestne četrti, zakaj ne bi tudi zabaviščnega parka. Foto: Wikipedia
Če je z močjo umetnosti mogoče znova obuditi stare stavbe in mestne četrti, zakaj ne bi tudi zabaviščnega parka. Foto: Wikipedia
Spreepark
Vrata Spreeparka so zaprli leta 2001 in je vse odtlej zapuščen. Vsake toliko časa organizirajo v parku kakšne dogodke, ograja pa ni ovira za redne obiskovalce, ki najdejo v parku zatočišče. Foto: Wikipedia

Spreepark, zapuščen zabaviščni park, ki so ga v Nemški demokratični republiki zgradili leta 1969, po padcu berlinskega zidu pa je prešel v zasebne roke in bil še deset let pozneje povsem opuščen, bo prihodnje leto postal nekakšen križanec med multimedijskim, zabaviščnim in kulturnim prostorom.
Spreepark, ki se je prvih dvajset let imenoval Kulturpark Plänterwald in je bil edinstveno zabavišče na tem območju, se je določila na svoj način oživeti ekipa Musement, ki jo sestavljajo galerist Anthony Spinello, pisateljica Stephanie Sherman, poznavalec umetnosti performanca in umetnik George Scheer, ter umetnika Chris Lineberry in Agustina Woodgate.
Prostor univerzalne domišljije
Ekipa si je zadala postaviti nov model kulturne zabave, t. i. Kulturbahn pa bo izhodišče, prostor za umetniško ustvarjanje in razstave, ki bodo reflektirale in preobrazile transformativno prizorišče, s tem pa spodbudile novo zanimanje v Spreepark, območje "univerzalne domišljije". Obiskovalci si lahko ogledajo trenutno stanje opuščenega, z grafiti porisanega in ponekod z rastlinjem zaraščenega parka, prek spletne strani, ki omogoča pogled na park s satelitske slike.
Zabaviščni park se spremeni v umetniško instalacijo
Raznolika skupina bo izbrala deset v Berlinu delujočih umetnikov oziroma kolektivov, jih povabila na kreativni kamp v Spreepark, rezultat tega pa bo začasna razstava, ki bo raziskovala mestno politično zgodovino, kulturne spomenike parka in tudi prihodnost umetnosti in zabavništva. Ustvarjeni projekti ne bodo zgolj polnili prizorišča z umetniškimi deli, ampak razsvetlili park v luči celovite umetniške instalacije. Umetniki bodo pri svojem delu upoštevali območje z vsemi njegovimi elementi in se na takšno stanje odzvali, pojasnjuje skupina Musement.
Iskanje umetnikov se bo začelo 1. septembra, pri tem pa bodo odprti za projekte vseh medijev. Novembra bo skupina z mednarodno žirijo izbrala zmagovalce, ki jih bo oznanila decembra. Umetniško raziskovanje berlinskih ruševin kot javnega prostora je v nemški prestolnici že ustaljena praksa, kot pravijo člani Musementa, pa je celotno mesto "igrišče večplastnih zgodovin, ki hkrati ohranjajo in transformirajo".