Novomeški likovni dnevi so postali sestavni del programa Dolenjskega muzeja, ki ga denarno podpira tudi Mestna občina Novo mesto. Foto: RTV SLO
Novomeški likovni dnevi so postali sestavni del programa Dolenjskega muzeja, ki ga denarno podpira tudi Mestna občina Novo mesto. Foto: RTV SLO

Letos se kolonije udeležujejo ljubljanski kipar Mirsad Begić, belokranjska grafičarka Jasmina Nedanovski, kranjska slikarka Klementina Golija in slikarji, Ahmet Ibukić-Ami iz Bihaća v Bosni in Hercegovini, koroški Slovenec Karl Vouk, Mariborčan Zmago Jeraj in Ljubljančan Boris Zaplatil.

Ustvarjalci ne ustvarjajo na predpisano temo ali motiv, ampak so ob svojem delu povsem svobodni, njihova dela pa bodo v Jakčevem domu razstavili 1. junija. V Novo mesto vsak prinese lastne poglede, ponudijo mu le pogoje, v katerih jih lahko razvije in uresniči, del ustvarjenega pa mestu podari, pojasnjuje vodja kolonije Janko Orač.
V minulih šestih letih se je kolonija razvila v stalnico ter po besedah Orača dosegla visoko umetniško in organizacijsko raven, za katero zadnja leta skrbi novomeški Dolenjski muzej. V Jakčevem domu prirejajo kolonijo petič zapovrstjo, Dolenjski muzej pa je predlani prevzel vso njeno organizacijo tudi po strokovni in finančni plati.
Od začetkov prirejanja kolonije se je v Novem mestu ustvarjalo 55 slovenskih in tujih likovnikov, ki so mestni zbirki novomeških likovnih dnevov podarili ravno toliko likovnih del. Skrbnik celotne zbirke likovnih del novomeške kolonije je Dolenjski muzej, ki namerava ob njeni deseti obletnici prirediti posebno razstavo. Kustodinja letošnje razstave bo umetnostna zgodovinarka in vodja Jakčevega doma Jasna Kocuvan.