Ljubljanski župan vidi razstavo kot še en korak bližje zapolnitvi vseh prostorov na Ljubljanskem gradu, za katerega želi, da postane najbolj obiskana turistična točka v Sloveniji. Foto: Festival Ljubljana
Ljubljanski župan vidi razstavo kot še en korak bližje zapolnitvi vseh prostorov na Ljubljanskem gradu, za katerega želi, da postane najbolj obiskana turistična točka v Sloveniji. Foto: Festival Ljubljana
Ustoličevanje vojvod
Razstava predstavlja slovensko zgodovino od prazgodovine, prek srednjega veka, reformacije, pa vse do narodnega prebujanja v 19. stoletju ter velikih vojn 20. stoletja do samostojne Slovenije. Na fotografiji simbolna slika ustoličevanja koroških vojvod na Gosposvetskem polju, ilustracija Leopolda Stainreuterja iz druge polovice 14. stoletja. Foto: Wikipedia
Razstava na Ljubljanskem gradu

Razstava je namenjena tako domačim kot tujim obiskovalcem, zgodovino pa bo predstavil na poljuden način. Po besedah direktorja Muzeja in galerij mesta Ljubljana Blaža Peršina, je razstava tehnično in inovativno nekoliko drugačna, na njej pa so razstavljeni originalni predmeti, replike, taktilije, interaktivne vsebine ter zvočno-slikovno posredovane digitalizirane informacije, ki so prilagojene otrokom in osebam s posebnimi potrebami.
"Gre za zlitje zgodovine in prikaza enotnosti pojmovanja naših misli in dejanj v slovenskem prostoru," meni Peršin, ki je prepričan, da je razstava na pravi lokaciji, saj je za grad že arhitekt Jože Plečnik dejal, da je slovenska akropola.
Zgodovina, razstavljena na 300 kvadratnih metrih
Vsebinski vodja postavitve je zgodovinar Božo Repe, ki je pojasnil, da so razstavo na okoli 300 kvadratnih metrih postavljali nekoliko manj kot tri leta. Daljši zastoji so nastali zaradi nekaterih obnovitvenih del in tudi zaradi pomanjkanja denarja.
Šest sklopov slovenske zgoodvine
Eksponate so donirali muzeji s cele Slovenije in številni posamezniki, nekaj pa so jih tudi kupili. Postavitev je zasnovana kronološko in razdeljena na šest sklopov - prazgodovino in rimsko obdobje, srednji in zgodnji novi vek, 19. stoletje in prvo svetovno vojno, jugoslovansko kraljevino in drugo svetovno vojno, socialistično Jugoslavijo ter samostojno Slovenijo. Obiskovalci razstave lahko spoznajo tudi vsakokratne družbe, državne tvorbe, politične, socialne, gospodarske razmere, migracijska gibanja, promet, kulturo, arhitekturo in vsakdanje življenje.
Ljubljanski grad dobiva s tem načrtovano podobo, po kateri bodo zapolnjeni vsi prostori na gradu, meni ljubljansjki župan Zoran Janković, ki si želi, da bi postal grad najbolj obiskana turistična točka v Sloveniji. Prenova gradu naj bi se po njegovih besedah končala prihodnje leto.

Razstava na Ljubljanskem gradu