Medtem ko po Evropi različna društva sprožajo peticije proti poseganju politike v umetnost, so v češkem dnevniku Mlada Fronta Dnes objavili lažni pogovor s Černyjem, v katerem so se poigrali z njegovimi resničnimi izjavami. S tem so postavili na preizkušnjo umetnikov smisel za humor, kot je sam to storil z instalacijo Entropa, na kateri obravnava še vedno razširjene stereotipe v EU-ju.
"Dnevni časopis ni umetnina"
Umetnik se je z jezo odzval na lažni intervju, svoj bes pa pojasnil z besedami, da Mlada Fronta Dnes "ni umetnina, temveč dnevni časopis". Umetnika naj bi zmotile predvsem navedbe, za katere meni, da bi lahko škodovale češki vladi. V enem od lažnih odgovorov namreč pravi, da je češki minister za evropske zadeve Alexandr Vondra vedel za prevaro z Entropo dlje, kot priznava, in da mu je obljubil sodelovanje pri novih projektih.
Podpisi proti poseganju politike v umetnost
Peticijo proti poseganju politike v umetnost in v podporo češkemu umetniku in predsedstvu EU so pripravili na Mirovnem inštitutu - inštitutu za sodobne družbene in politične študije v Ljubljani. Spletno peticijo proti takšnim posegom v umetnost pa so pred nedavnim sprožili tudi v poljskem združenju Indeks 73, kjer bodo glasove podpore zbirali do 16. februarja. "Močno podpiramo ustavno pravico do provokativnega glasu ter verjamemo, da ima umetnost moč vplivati na našo realnost in jo spreminjati. Iskrena razprava o pravih notranjih problemih Evrope, kakršna sta diskriminacija ali nacionalni klišeji, ne more biti več skrita ali prekrita z neodgovornimi zahtevami po cenzuri," med drugim poudarjajo v združenju.
Instalacija ostaja do konca junija
Kot je že znano, je inštalacijo Entropa, ki tehta osem ton, Češka pripravila ob polletnem predsedovanju EU-ju. Kot razstava predsedujoče članice je na ogled v preddverju stavbe Justus Lipsius v Bruslju, kjer se sestajajo ministri in voditelji držav EU-ja. Kljub protestom Bolgarije, nezadovoljne z upodobitvijo svoje države, bo instalacija, ki so jo avtorji opisali kot igrivo analizo nacionalnih stereotipov in izvirnih značilnosti posameznih kultur, ostala na svojem mestu do konca junija. Na zahtevo Bolgarije, ki je upodobljena kot "turško stranišče", da se njeno skulpturo umakne, so avtorji odgovorili s črno krpo, ki so jo izobesili čez njeno podobo.
Projekt Entropa, ki je postal v tem času deležen tolikšne pozornosti, kot nobena razstava v stavbi Justus Lipsius do zdaj, je napolnil evropske časopise, potem ko je Bolgarija odkrila, da Černy projekta ni speljal skupaj z umetniki iz drugih držav članic, kot je bilo sprva dogovorjeno. Projekt je ustvaril sam s svojimi sodelavci, hkrati pa je v brošuri o Entropi navedel imena domnevnih umetnikov iz vseh 27 držav.
"Umetnost je svoboda izražanja"
"Entropa je samo umetnost, nič več, nič manj," je ob odprtju projekta povedal češki minister za evropske zadeve Vondra. "Umetnost je svoboda izražanja, ki je temeljno načelo demokracije. Umetnost nima meja in Evropa brez meja je naše geslo … 20 let po padcu železne zavese v Evropi ne sme biti več prostora za cenzuro," je še dodal.
M. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje