V Bežigrajski galeriji 2 bodo nocoj ob 19.00 odprli razstavo del Mateja Sitarja Pogledi na motive. Sitarjeve fotografije najbolj zaznamujeta kompozicija in red. Vse je izbrano, estetsko, obenem pa fotograf ohranja prvinskost motiva, je zapisal likovni kritik Miloš Bašin.
Na razstavi bodo predstavljena serija črno-belih, ročno izdelanih fotografij z naslovom 2004-2005 ter ciklusi barvnih fotografij America, My Way, 2007, Tsurai, 2007 in Pravljice, 2008.
Serija fotografij 2004-2005 se osredotoča na detajle in z zabrisanostjo površine fotografije predstavlja minljivost pogleda. Avtor z detajli predstavlja dele telesa, ki mu pomenijo fetiš.
V seriji America, my way, 2007 prevladujeta kompozicija v zlatem rezu in toplina barv. Ta ciklus je hkrati pomensko poveden in omogoča gledalčevo soustvarjanje zgodbe. "Naprej, nazaj, tragično, vzpodbudno, veselo," pojasnjuje Bašin.
Tsurai, 2007 je ciklus fotografij, ki je nastal na Japonskem. Sestavljajo ga dvodelne umetnine, ki združujejo po dve fotografiji s tradicionalnim in sodobnim videzom bivanja. Na fotografijah je pomembna sorodnost oblik in kompozicijskih linij. Vse, kar deluje neharmonično, je tako v dveh fotografijah združeno v sožitje.
Pravljice, 2008 selijo gledalca v niz srečnih dogodkov. V insceniranih prizorih so s premišljenostjo ujeti trenutki čutenja upodobljencev in njihove naselitve v posamezne prostore. Predmeti in ljudje iz realnosti v medsebojnih razmerjih pridobivajo nov mističen pomen, ki je največkrat podrejen povsem osebnim razmišljanjem avtorja in miselnim procesom pred nastajanjem posameznih fotografskih stvaritev.
Bistvena elementa vseh Sitarjevih fotografskih podob sta erotičnost in erotika. Utelešeni sta v samem pogledu avtorja, predmetov, upodobljencev in narave same. Odločujoči sta za bivanje vsega, še piše likovni kritik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje