Henrika Šantel (1874–1940): Portret dekleta s klobukom, 1904. Foto: Narodna galerija
Henrika Šantel (1874–1940): Portret dekleta s klobukom, 1904. Foto: Narodna galerija
Marij Pregelj (1913–1967): Kroki iz vojnega ujetništva, (c. 1943). Foto: Narodna galerija
Odprtje razstave Risba na Slovenskem

V Narodni galeriji so danes odprli razstavo Risba na Slovenskem I: 1870-1950. Postavitev, ki je del širšega projekta Risba na Slovenskem 1870-2009, bo ponudila pregled starejše slovenske risbe od predstavnikov realizma do generacije Neodvisnih. Na ogled bo 85 del, ki jih je ustvarilo 53 umetnikov.
Risba na Slovenskem nima dolge tradicije in je morda prav zaradi tega ostala nekoliko spregledano ustvarjalno področje v študiju zgodovine naše likovne umetnosti. Nekoliko več pozornosti je pritegnila kot samostojen medij po sredini 20. stoletja s tematskimi razstavami in na bienalnih prireditvah, posvečenih samo risbi, vidno pa se pozornost preusmerja k njej prav v zadnjem času.

Risba je imela v obdobju realizma in zgodnjega modernizma še vedno podrejeno vlogo in je bila predvsem kot študijsko sredstvo ter priprava na izvedbo umetniškega dela. Z generacijo realistov smo na Slovenskem dobili vrsto sijajnih risarjev. V njihovih opusih je že mogoče marsikdaj začutiti nastavke tiste diverzifikacije medija, ki jo je izpeljala naslednja generacija z angažirano karikaturo, ilustracijo, knjižno opremo, povezanimi predvsem s skupino, poimenovano Vesnani, so sporočili iz Narodne galerije.

Subjektivno izražanje in družbena angažiranost
Zgodovinske avantgarde so v dvajsetih letih ta proces pospešile, hkrati pa se je risba začela v posameznih opusih uveljavljati kot sredstvo vizualizacije intimnih, eksistencialnih izkušenj, kot pričevalno sredstvo kontemplacije sveta in neposredno subjektivno izrazno sredstvo. Trideseta leta so postregla z družbenokritično odzivnostjo na eni strani in z emancipacijo vizualne izkušnje, ki ji risba zagotavlja idealno sredstvo na drugi, vojna pa je aktualizirala bivanjsko meditacijo, ki je nekaj najbolj pretresljivih dokumentov dobila v Mušičevih in Pregljevih delih.

Nacionalni projekt Risba na Slovenskem 1870-2009 je zasnoval Aleksander Bassin. Avtor razstave v Narodni galeriji je Andrej Smrekar.

Mlajša risarska ustvarjalnost na Slovenskem je bila pod naslovom Risba na Slovenskem II: 1940−2009 od maja do septembra že predstavljena v Mestni galeriji Ljubljana, od 12. novembra do 14. februarja 2010 bo gostovala v Umetnostni galeriji Maribor.

Odprtje razstave Risba na Slovenskem