Kot vsako tretjo nedeljo v mesecu je bilo tudi tokrat organizirano redno javno vodstvo Preteklost Slovenije, na katerem predstavljajo utrinke razstav Zakladi narodnega muzeja Slovenije in Slovenski jezik: identiteta in simbol (Kratka zgodovina Slovencev), ki zgoščeno – v zgolj treh sobah – skozi zanimive eksponate predstavi zgodovino slovenskega ozemlja.
Javna vodstva slabo obiskana
Tokrat so se javnega vodstva udeležili zgolj trije obiskovalci, a kot pravi vodička Jasna Štajdohar, to ni nič nenavadnega. "Zelo pogosto se zgodi, da je malo ljudi, včasih sploh ni nikogar," je povedala, a razlogov za tako majhno zanimanje za domačo zgodovino, arheologijo in kulturo ne pozna.
Prvi del razstave predstavlja izbor predmetov iz obdobja od kamene dobe do konca rimskega imperija, v drugi sobi arheološke najdbe skušajo pričarati trenutke iz življenja v srednjem veku, zadnji del (in soba) pa je povzetek razstave Slovenski jezik: identiteta in simbol (Kratka zgodovina Slovencev), ki si je za vodilo skozi zgodovinske dogodke in pojave vzela slovenski jezik. Enourni sprehod skozi tisočletja zgodovine slovenskega ozemlja in naroda z razlagami o zanimivih muzejskih eksponatih je kot hitri obnovitveni tečaj slovenske zgodovine.
"Najbolj ljudi, posebej šolske skupine, pritegne neandertalčeva piščal. Drugače pa zelo različno, odvisno od tega, kaj posameznika zanima. Zanimajo jih tudi Rimljani, vaška situla, drevak …" pravi Štajdoharjeva in dodaja, da tudi arheologi običajno v zbirki Narodnega muzeja Slovenije najbolj cenijo piščal, ker je pač najstarejša in edina takšna na svetu.
Nekatere od najbolj zanimivih predmetov z razstave Narodnega muzeja Slovenije si lahko ogledate v spodnji fotogaleriji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje