Sedem arhitekturnih projektov, nekateri izmed njih že dobitniki mednarodnih priznanj, ima skupnega vizionarja, arhitekta Aleša Šeligo.
Projekti so nastajali v obdobju zadnjih desetih let, nekateri od njih so zdaj predstavljeni v novi, dopolnjeni podobi, vključujoč nova arhitekturna dognanja in tehnologije. Sledijo avtorjevemu prepričanju, da je dolžnost vsakega posameznika, da med svojim ustvarjalnim delom življenja vrne civilizaciji več in boljše, kot pa mu je ta dajala med njegovim odraščanjem. Le tako, na tak način in s tako zavestjo lahko v prihodnosti dosežemo katarzo, je prepričan.
Arhitektura je od vseh vej umetnosti nedvomno najbolj odgovorna človeštvu, saj z njim skupaj ustvarja civilizacije in zato nosi velik del bremena odgovornosti za evolucijski razvoj našega bivanja. Arhitektura nas edina vselej in povsod spremlja, usmerja in vpliva na nas na vsakem koraku, lahko nezavedno ali pa v svoji polni moči. Arhitektovo poslanstvo, njegova težnja in dolžnost je nenehno iskanje novega, boljšega. Arhitektove stvaritve ne smejo zgolj zrcaliti trenutnih modnih zapovedi, niti ne smejo postati orodje v rokah trenutnih oblasti za potešitev potreb trenutnih, hipnih vladavin.
To je Aleš Šeligo. Njegova ustvarjalna doba traja že več kot dvajset let. Trenutno je eden redkih slovenskih arhitektov, ki je svojo ustvarjalnost razširil preko naših meja in se uvrstil med zmagovalce več mednarodnih arhitekturnih natečajev. V Sloveniji se je med drugimi podpisal pod projekte Prenova čelnega pročelja objekta Kozolec, Modra hiša in prenovljeni objekt Kemijskega inštituta.
Šeligo arhitekturo živi kot umetnost, in ne zgolj kot laično arhitekturno projektiranje, kot "obvezni del" celotnega procesa od načrtovanja do končne zgradnje. V zadnjih letih so se, da bi povečali interdisciplinarnost njegovi ekipi pridružili tudi strokovnjaki z različnih področij, kot so trajnostni razvoj, turizem, menedžment in skupaj z arhitekti na vsakem koraku dokazujejo, da je mogoče več in boljše – tako arhitekturno kot tudi življenjsko.
Razstava arhitekta Aleša Šelige bo odprla vrata drevi ob 19.00 v galerijskem prostoru Modre hiše na Bravničarjevi 13 v Ljubljani. Na razstavi je prikazanih sedem arhitekturnih projektov, povezanih z vodo, karakterističnih oblikovnih in programskih potez arhitekta. Nastajali so v zadnjih desetih letih, nekateri od njih so zdaj predstavljeni v novi, dopolnjeni podobi, vključujoč nova arhitekturna dognanja in tehnologije.
Nekateri od teh projektov so bili med zmagovalci mednarodnih arhitekturnih natečajev, nekateri pa so nastali kot plod arhitektovih vizij in njegovega pogleda in odnosa do sveta. Zaradi njihove daljnosežnosti večine teh projektov še ni mogoče realizirati, nekateri pa so bili delno realizirani v takratnem okviru mogočega. Na tej razstavi so prvič predstavljeni skupaj. Nekateri izmed teh projektov so bili že posamično predstavljeni v različnih galerijah po svetu, kot so Pacific Design Center (Hollywood), Documenta (Kassel) in Forum House der Architekten (Stuttgart).
Razstava v Modri hiši je prva v nizu serije postavitev. Poleg še nekaterih postavitev v Sloveniji in v drugih republikah nekdanje Jugoslavije so že dogovorjene postavitve razstave v Veliki Britaniji, Albaniji, Združenih državah Amerike in v Avstraliji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje