Razstava bo na ogled do 22. marca v galeriji KUD France Prešeren. Foto:
Razstava bo na ogled do 22. marca v galeriji KUD France Prešeren. Foto:

Nagrajeno delo se navezuje na vprašanje spolnih in reproduktivnih pravic, s priznanjem pa prejme zmagovalka tudi nagrado 2.000 evrov za podporo njenega nadaljnjega fotografskega projekta s področja človekovih pravic.

Poleg razglasitve zmagovalke so v KUD-u France Prešeren odprli tudi razstavo izbranih del natečaja, ki ga pripravlja Ekvilib v sodelovanju z Zavodom za promocijo fotografije SPP.
Delo Sarah Elliott je bilo objavljeno v revijah, kot so Los Angeles Times, New York Times, International Herald Tribune, The Observer, The Times in The Guardian, letos pa je bila fotografinja tudi v ožjem izboru za nagrado Anthropographia Award for Human Rights in prejela tretjo nagrado na natečaju World Press Photo v kategoriji zgodbe o sodobnih vprašanjih.
Fotografski natečaj in razstava sta del pobude Globalni svet: skozi objektiv človekovih pravic, s katero želi inštitut Ekvilib spodbuditi k uporabi fotografije kot orodja za zaščito in promocijo človekovih pravic ter k izražanju kritičnega pogleda na globalno družbeno dogajanje.
V središču letošnjega natečaja so bili aktualni mednarodni razvojni izzivi z vidika človekovih pravic, kot so globalna revščina, podnebne spremembe, migracije, prehranska varnost, vojne in spori.
Ostali finalisti
Med finaliste so se uvrstili še Fernando Moleres in Charlie Mahoney iz Španije, Anastasia Taylor-Lind in Ivor Prickett iz Velike Britanije, Alessandro Grassani iz Italije, Robin Hammond iz Južnoafriške republike, Monika Kokoszynska s Poljske, Ed Kashi iz ZDA in Herman Čater iz Slovenije.
O najboljših so presojali varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik, profesor na Fakulteti za družbene vede Hanno Hardt, fotograf in lanski zmagovalec natečaja Gulio di Sturco ter Anita Ramšak iz inštituta Ekvilib. Izbirali so med več kot 1.100 fotografijami 224 avtorjev z različnih koncev sveta.