Ljubljansko postavitev spremlja 11. zgibanka zavoda Aksioma z naslovom Fuck the systsem! And the illiterate!
Ljubljansko postavitev spremlja 11. zgibanka zavoda Aksioma z naslovom Fuck the systsem! And the illiterate!", v kateri je mogoče prebrati pogovor med spletnim umetnikom Vukom Ćosićem ter Evo in Francom Mattesom. Razstava bo odprta do 9. septembra. Foto: Galerija Vžigalica

Njihovega duha razkriva postavitev Fuck the Systsem, ki je na ogled v ljubljanski Galeriji Vžigalica.

Projekt, ki obsega štiri provokativne spletne in javne akcije iz leta 2010, povezane z 'igro' kot civilizacijskim in kulturnim dosežkom, predstavljata Eva in Franc Mattes, tandem, ki se skriva za spletno stranjo 0100101110101101.ORG.

V navideznih svetovih in vzporednih resničnostih v kiborgu razkrijeta duha, ki upravlja simbiotično 'mašino' in je navsezadnje primat, ki je razdražljiv, tekmovalen, egocentričen in še marsikaj, pojasnjujejo producenti razstave iz zavoda za sodobne umetnosti Aksioma.

Projekt Plan C prinaša video- in fotodokumentacijo akcije, v kateri so v bele zaščitne obleke oblečeni umetniki raziskovali ostanke cirkusa v Černobilu. Ohranil se je vrtiljak, ki so ga umetniki prenesli iz Ukrajine v Veliko Britanijo, vendar morebitne nevarnosti objekta nihče ni vzel resno. Video My Generation in spletni performans Freedom pa obravnavata kvarjenje igre, ki ga povzročita nespoštovanje pravil igre ali digresija igralca.
Nov Fun je naslov videu, ki predstavlja akcijo Franca Mattesa na spletni strani Chatroulette, namenjene videopogovorom med pogosto naključnimi obiskovalci. Mattes je bingljal obešen s stropa kot samomorilec in je snemal odzive naključnih obiskovalcev strani. Mnogo sogovornikov je doživelo šok, vendar najbolj je zbodel v oči odziv tistih, ki so se odzvali povsem indiferentno, saj so ti dokaz, da je v polju navidezne resničnosti zelo malo zavesti o smrti.

Odkrivanje resnic sodobne družbe
Eva in Franco Mattes, ki sodelujeta od leta 1994, živita in ustvarjata v Evropi in ZDA. Tandem, ki sodi med pionirje gibanja Net Art in slovi po mojstrski subverziji javnih medijev, zadnjih 15 let manipulira z videoigrami, spletnimi tehnologijami, igranimi filmi in uličnimi oglasi, da bi razkrila resnice, ki jih skriva sodobna družba. Svoje delo sta predstavljala na Beneškem bienalu sodobnih umetnosti leta 2001 in na frankfurtski Manifesti, pa tudi v številnih svetovnih muzejih.