V kranjskem gradu Khislstein bodo danes ob 19.00 odprli razstavo Gospodje in tovariši - kapitalistični in socialistični razcvet Kranja 1920-1980, ki jo bodo pospremili tudi katalog, film in računalniška predstavitev.
Od meščanske omike do socialističnih gesel
Z gospodarsko rastjo mesta v preteklem stoletju sta bili povezani priseljevanje številnih delavcev iz Slovenije in Jugoslavije in socialno razslojevanje. Intenzivna industrializacija pa je vplivala tudi na močno spremenjeno podobo mesta, strukturo prebivalstva, način življenja in vrednote. Če so bili pred vojno življenje v mestu in odnosi v družbi prežeti z meščanskimi vrednotami, so ga po vojni preplavila socialistična gesla in gospodarjenje v samoupravljanju.
Postavitev odstira osebne zgodbe posameznikov in družin, ki so v obeh obravnavanih obdobjih izstopali kot predstavniki političnih in gospodarskih elit ter so spodbujali in usmerjali razvoj Kranja. Vodilne predstavnike kapitalistične in socialistične elite ilustrirajo izbrani portreti, s tem pa se Gorenjski muzej vključuje tudi v slovenski projekt Pot domov.
Spoznati bo mogoče zgodbo predvojnega župana Cirila Pirca, podjetnika in industrialca Franja Sirca, podjetnika, političnega funkcionarja Franca Puharja, dolgoletnega direktorja Ibija Franca Omana in kritika komunističnih ekonomij Ljuba Sirca. Pozornost pa razstava posveča tudi razvoju industrijskega podjetja in njegovi usodi v prvi Jugoslaviji, pod nemško okupacijo in v drugi Jugoslaviji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje