Takšne propagandne podobe je sovjetska tiskovna agencija TASS natisnila na plakate in jih razpošiljala naokoli, očitno tudi v Chicago, kjer so v tamkajšnjem Umetniškem inštitutu, natančneje na oddelku za grafiko in risbo, leta 1997 našli 26 zvitkov. Kako so se ti tam znašli, se nikomur ni sanjalo, a z odkritjem 50 let starih propagandnih plakatov takrat še zaveznice Sovjetske zveze, je pomenilo rojstvo ideje za zanimivo razstavo.
Več kot desetletje pozneje je postavitev vendarle pripravljena, v Umetniškem inštitutu v Chicagu pa bo na ogled med 31. julijem in 23. oktobrom. "Kljub Stalinovi tiraniji je ustvarjalnost v nekdanji Sovjetski zvezi cvetela, saj so želeli umetniki doprinesti h koncu vojne," pojasnjuje Jill Bugajski, eden izmed kustosov razstave Windows on the War.
Razstavljenih je kakšnih 250 plakatov, slik in predmetov. En plakat kaže zaskrbljenega Hitlerja, ki skriva pod kapo zlobno gesto, medtem ko se Joseph Goebbels nervozno dolgovezi, na drugem plakatu je upodobljen strašnemu volku podoben nacist, ki se slini med padanjem zavezniških bomb, spet tretji predstavlja junaškega partizana, ki je razstrelil nemški vlak in strelja na pobegle vojake.
"Želim, da bi bilo pero enakovredno bajonetu," je napisal pesnik Vladimir Mahakovski, ki je za plakate prispeval slogane in pesmi. 300 umetnikov in pisateljev je prispevalo približno 1.400 podob v TASS-ovih prostorih, od tod pa so jih razpošiljali naokoli.
'Pogumen je sovjetski vojak, ubogo sovjetsko ljudstvo in pošasten nemški sovražnik'
Kot pojasnjujejo v muzeju, je bil cilj tovrstnih plakatov pri gledalcu vzbuditi občutek nuje, poveličevati sovjetske vojake, nacističnega sovražnika pa prikazati kot zlobnega in nečloveškega. Prav tako so opozarjali na žalostno trpljenje sovjetskega ljudstva.
Kustosi razstave so izhajali tudi iz predvojnega posmeha nacistov nad 'degenerirano umetnostjo' in ob plakate postavili protiboljševiška dela sovjetskih umetnikov, ki so si dovolili osvoboditev od zapovedanega socrealizma in ustvarili šokantne, ponekod nadvse duhovite podobe.
Ročno naslikane plakate so razdelili časopisnim hišam, muzejem, knjižnicam, sovjetsko Društvo za kulturne odnose s tujimi državami pa je poskrbelo, da je prišlo tudi do institucij raznih držav po svetu.
Plakati na postavitvi so razporejeni tako, da služijo kot nekakšen kronološki dnevnik vojne, vse od invazije na Sovjetsko zvezo do poraza Nemčije, vmes pa ne manjka opozoril, da je kazen za umik smrt.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje