Slike zaklonišč je pri Henryju Mooru naročila tudi britanska vlada. Foto: Imperial War Museum
Slike zaklonišč je pri Henryju Mooru naročila tudi britanska vlada. Foto: Imperial War Museum
Henry Moore: Mati in otrok
Gladke zaobljene oblike so prepoznavni znak skulptur Henryja Moora. Foto: EPA
Henry Moore
Številni ne vedo, da je delo Henryja Moora močno zaznamovalo vojno dogajanje v prvi polovici 20. stoletja. Foto: EPA

A likovna dela z vojno tematiko so nastajala tudi pozneje. Imperialni vojni muzej (Imperial War Museum) v Londonu bo ob 20. obletnici smrti enega najbolj priznanih kiparjev 20. stoletja Henryja Moora na ogled postavil njegova dela, katerih nastanek so spodbudili dogodki v španski državljanski vojni in v 2. svetovni vojni. Razstava z naslovom War and Utility bo od 14. septembra pa do 25. februarja 2007 predstavljala več kot 160 skulptur, maket, litografij in drugih del, ki so nastala med letoma 1938 in 1954.

Pomoč španskim beguncem
Ob pogledu na najbolj znamenite skulpture Henryja Moora, katerih prepoznavni znak so zaobljene oblike, vtisnjene v monolitne kamnite ali kovinske bloke, ne bi dela Henryja Moora skoraj nihče povezal z vojno tematiko. A prav vojna je bila tista, ki je Moora vzpostavila kot priznanega britanskega umetnika. Moore je namreč zavzeto spremljal politične procese v Evropi in v državljanski vojni v Španiji je zavzel položaj aktivnega podpornika republikancev. Tedaj se je lotil celo izdelave litografij, s prodajo katerih je zbiral denar za pomoč španskim beguncem v taboriščih v Franciji. Svojo prizadetost ob spremljanju vojnega dogajanja pa je izrazil tudi v skulpturah, med katerimi sta tudi The Helmet (Čelada) in Warrior and Child (Bojevnik in otrok).

Vlada skuša rešiti svoje umetnike
Med drugo svetovno vojno je nekaj del pri Henryju Mooru naročila tudi britanska vlada oziroma War Artists' Advisory Committee. Odbor je med drugim pripravljal razstave britanskih umetnikov v tujini, kar naj bi pripomoglo k čim boljšemu ugledu Britanije na svetu. (Neuradni) namen odbora pa je bila tudi zaposlitev umetnikov, ki jim tako ni bilo treba oditi na fronto, kjer bi lahko izgubili življenje. Preveč žrtev med umetniki bi namreč osiromašilo britansko kulturno produkcijo, česar pa si oblast ni želela. V vojnem muzeju bodo na ogled tudi Moorove skice, ki jih je odkupil omenjeni odbor.

Umetnine med vojno tehnologijo
Čeprav je bil Henry Moore predvsem kipar, pa se tokrat predstavlja tudi z vrsto drugih izdelkov, med drugim celo s tekstilnimi izdelki, litografijami in študijami za izdelavo svojih kipov velikega formata, po katerih je najbolj znan. Drugi izdelki so tokrat bolj v ospredju tudi zato, ker Moore nekaj let med drugo svetovno vojno ni imel sredstev za izdelavo skulptur. Leta 1939 je bil v bombnih napadih uničen njegov atelje v londonskem Hampsteadu in nekaj let ni imel novega studia, ki bi mu zagotavljal dobre možnosti za delo.

Kot posebnost razstave v imperialnem vojnem muzeju poudarjajo tudi ambient razstave. Moorova dela bodo predstavljena skupaj vojno tehnologijo, ki je bila 'odgovorna' za nastanek opustošenja, ki je Moora spodbudilo k ustvarjanju v teh burnih letih 20. stoletja.