"Želeli smo predvsem spomniti na Fabianijeva dela, ki so del prostora, v katerem se gibljemo, s katerimi se vsakodnevno srečujemo in jih nezavedno doživljamo. Raznolik nabor dogodkov je osvetlil razmišljanja o arhitekturi, prostoru, urbanizmu, večkulturnosti in dragoceni Fabianijevi ustvarjalni zapuščini. Z našim programom smo se pridružili mednarodnemu projektu oziroma pobudi Fabianijevo leto 2015, ki združuje institucije, društva in posameznike tako v Sloveniji kot tudi zunaj slovenskih meja," je ob izteku leta, posvečenega Fabianiju, povedala Mirka Križnič,koordinatorica projekta z novogoriške občine.
Tudi "spominodajalska" akcija
V Fabianijevem letu se je v novogoriški mestni občini zvrstilo več kot dvajset prireditev. Ena večjih je odprtje razstave na odprtem razstavišču med novogoriško knjižnico in Slovenskim narodnim gledališčem Nova Gorica. Mirka Križnič jih napoveduje še nekaj: "Pred nami sta vsaj še dva velika dogodka, ki bosta letošnji obeležitvi dodala piko na i, in sicer izid tematske revije Razpotja o Fabianiju Društva humanistov Goriške in spominodajalska akcija z naslovom Portreti stavb v organizaciji Zavoda Kinoatelje in Kinoateljeja v sodelovanju z Zavodom Kinokašča. Akcija bo potekala v ponedeljek, 21. decembra 2015, od 10.00 do 13.00 in od 15.00 do 19.00 na železniški postaji v Novi Gorici."
Pobudniki "spominodajalske akcije" so zapisali: "Novejše zgradbe še čakajo na svoje zgodbe, starejše pa v svojih zidovih hranijo spomine na ljudi, družine, rodbine in države, ki so jih preživele. Ker mesta ne gradijo zgradbe, ampak njihove zgodbe, prebivalce pozivamo k prispevanju spomina na te neme spomenike skupnosti."
Poklon Fabianiju v sosednji Gorici
Prav poseben Fabianijev dan se bo zgodil v četrtek, 17. decembra, v sosednji Gorici. Ob 17.30 bo v Trgovskem domu odprtje fotografske razstave z naslovom Fabianijeva arhitektura na Goriškem avtorja Simona Kerševana, sicer člana Društva primorskih arhitektov. Razstava, ki bo postavljena v izložbah Trgovskega doma, v sliki analizira Fabianijevo arhitekturo.
Odprtju razstave bo sledila predstavitev dvojezičnega vodnika po Fabianijevi dediščini na širšem območju obeh Goric, ki bo nedvomno pripomogel k turistično-kulturni ponudbi obeh mest. Pri izdaji vodnika so moči združili Mestna občina Nova Gorica, Občina Gorica, Slovenska kulturno-gospodarska zveza in Društvo primorskih arhitektov. Istega dne ob 19.30 pa bodo v Ljudskem vrtu v Gorici odkrili doprsni kip Maksa Fabianija. Gre za delo Umetniškega liceja Maks Fabiani iz Gorice. Postavitev kipa sta omogočila Slovenska kulturno-gospodarska zveza in Občina Gorica.
Razstavišče na prostem med knjižnico in gledališčem
Razstava o Fabianijevi zapuščini z naslovom Vrnitev in obnova za prihodnost je postavljena na novem zunanjem razstavnem prostoru med Goriško knjižnico Franceta Bevka in Slovenskim narodnim gledališčem Nova Gorica. "Novo razstavišče bo priložnost za predstavitev številnih s kulturo in ustvarjanjem povezanih zgob v goriškem prostoru," napovedujejo na novogoriški občini.
Prva je torej razstava o Fabianijevi zapuščini v Posočju, na Goriškem, v Vipavski dolini in na Krasu. Prikazuje pomembno zapuščino urbanista, arhitekta in inovatorja Maksa Fabianija. "Številnim primorskim krajem med Bovcem in morjem je namreč prav Maks Fabiani zapustil trajen pečat z načrti za obnovo po uničenju v prvi svetovni vojni. Pri snovanju obnovitvenih načrtov za te kraje se je skušal držati načel, ki so veljala pri regulacijah večjih mest: kraje posodobiti in pripraviti za potrebe prihajajočega 20. stoletja, obenem pa ohraniti njihovo identiteto, ki je nastajala skozi stoletja," so povedali ob odprtju razstave. Na krajši slovesnosti sta govorila podžupanja mestne občine Nova Gorica Ana Zavrtanik Ugrin in predsednik nacionalnega odbora za zaznamovanje 150. obletnice rojstva arhitekta Maksa Fabianija in podžupan Ljubljane, profesor Janez Koželj. Po razstavi pa sta obiskovalce popeljala predstavnika Društva primorskih arhitektov, Polona Filipič in Nejc Koradin.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje