Za Malo galerijo je Čto delat? zasnoval projekt, v katerem z didaktično instalacijo spreminja galerijski prostor v javni prostor in postavlja v ospredje izobraževalno vrednost umetnosti. Foto: Moderna galerija
Za Malo galerijo je Čto delat? zasnoval projekt, v katerem z didaktično instalacijo spreminja galerijski prostor v javni prostor in postavlja v ospredje izobraževalno vrednost umetnosti. Foto: Moderna galerija

Nekaj takšnega je v Mali galeriji Moderne galerije pripravil ruski kolektiv Čto delat? (Kaj delati?) , ki se prvič predstavlja v Sloveniji. Ustvarjalci, ki pod skupnim naslovom ustvarjajo od leta 2003, so umetniki, kritiki, filozofi in teoretiki, v svojih raznolikih dejavnostih pa povezujejo politično teorijo, umetnost ter aktivizem.
Z najrazličnejšimi sredstvi uveljavljajo levičarska stališča v gospodarskih, družbenih in kulturnih vprašanjih: redno izdajajo časopis, ustvarjajo umetniške videe in instalacije, izvajajo javne akcije, pripravljajo radijske oddaje, se udeležujejo konferenc, objavljajo prispevke v publikacijah ter sodelujejo v izobraževalnih projektih.
V času obiska iz Rusije Mala galerija drugače odprta
Ljubljanski galerijski prostor so, kot rečeno, uredili kot študijsko čitalnico, obenem pa deluje tudi kot prostor za srečevanja. Kolektiv je predlagal tudi spremembo delovnega časa Male galerije; v času trajanje razstave bo odprta od 12.00 do 20.00. Čitalnico so napolnili s publikacijami Škratove čitalnice, v sklopu razstave pa je izšla nova številka časopisa Chto delat? z naslovom Theater of Accomplices.
Projekt spremlja tudi projekcija treh filmov kolektiva s skupnim naslovom Triptih spevoiger (Spevoigra o perestrojki, Partizanska spevoigra, Stolp: spevoigra), ki bodo na ogled v Kinoteki. V avditoriju Moderne galerije pa razstavo spremlja serija projekcij, ki bo med drugim vključevala tudi lokalno premiero Muzejske spevoigre. Nizozemska 20XX.
Seminar, ki se izraža v predstavi
Kolektiv bo v okviru razstave organiziral tudi 48-urni seminar, posvečen ideji politične subjektivacije s kolektivnimi praksami, ki skuša razbijati ustaljene formate razprav in konferenc ter spodbujati dialoški, konfliktni in osebni odnos do produkcije znanja. Seminar je zamišljen kot niz gledaliških vaj, ki se jih bodo sodelujoči udeležili, končal pa se bo v nedeljo, 12. 6., ob 20.00 v dvorani zavoda Vitkar na Parmovi 25 z javno uprizoritvijo učne igre z delovnim naslovom Where has Communism gone?/Kam je šel komunizem?.