Galerija Groundy iz Blackpoola je k sodelovanju povabila v Londonu živečega ameriškega umetnika Douga Fishbona ter Festival umetnosti in glasbe Nova. Skupaj so v prostorih galerije pripravili razstavo Doug Fishbone and Friends Adventureland Golf. Devet mini golfišč je oblikovalo devet najbolj znamenitih britanskih umetnikov: Jake in Dinos Chapman, David Shrigley, Gary Webb, Brian Griffiths, Jonathan Allen, Pete Fowler, Ian Monroe, Zatorski in Zatorski, ter Doug Fishbone.
Fishbone, ljubitelj mini golfa, pravi, da ima ta igra izreden umetniški potencial, saj je osnovana s pomočjo skulptur in instalacij, v in okoli katerih ljudje igrajo. Kot je povedal v intervjuju na spletnem portalu WeHeart, je nekaj umetniško oblikovanih mini golfišč že videl, a ga nobeno izmed teh ni pretirano navdušilo. Zato je izbral umetnike, ki bodo ustvarili nekaj unikatnega, konceptualno zanimivega in ki bodo v svojem delu hkrati ostali angažirani. Med deli ni kontinuirane linije ali povezujoče teme, saj je Fishbone želel, da se umetniki počutijo svobodne in naredijo, kar koli želijo. Vedel pa je, da bo k sodelovanju povabil umetnike z občutkom za kiparstvo in za humor ter ki so dovzetni za soustvarjanje skupnega prostora, ki bo lahko funkcioniralo kot igriva golfskulptura.
"Odštekano" golfišče z dodatkom
Vabljeni umetniki so zasnovali raznolika mini golfišča. Nekatera so dizajnirane politične izjave, druga izražajo avtorjeve poglede na življenje in smrt, nekatera pa delujejo kot predrzni ali zabavni izzivi. "Golf je običajno zelo konservativna igra, mi pa bomo okvir igre potisnili drugam," je ob povabilu galerije povedal Fishbone in dodal, da projekt stoodstotno podpira, če bodo le umetniki vzpostavili vprašanja, o katerih na golfišču sicer ne razmišljamo. In to so, kot zapiše Ben Miller, vsekakor storili.
Pot se začne s Shrigleyjevimi napisanimi izjavami (kot so: "Spoštuj nasprotnika" ali "Golf ni dolgočasen"), ki ponujajo nasvet in vodstvo po nadaljevanju poti. Gary Webb je oblikoval zadnjico gradbenega delavca, Pete Fowler nekakšno zeleno pošast, Brian Griffiths pa puščavski otok. Jonathan Allen se v svoji instalaciji naslanja na nenadomestljivo izgubo podpore kulturnemu sektorju ob trenutnih varčevalnih ukrepih, Ian Monroe pa podčrtuje negotovost evropskih ekonomij.
Golf in diktatorji
Provokativni dvojec Jake in Dinos Chapman sta luknjo za golfžogico umestila v trup replike Adolfa Hitlerja, ki kot močna podoba nacističnega režima znotraj konteksta počitniške zabave (same igre golfa, pa tudi hudomušnih instalacij poleg Hitlerja, med drugim neposredno poleg diktatorja najdemo omenjeni otok s palmo - tista stereotipna podoba osamljenega otoka, ki jo riše vsak otrok) asociira na vojni čas v Angliji, prežet s humorjem na račun nacističnega voditelja. In to še ni vse. Vsakič, ko žogico pošljemo v luknjo, se Hitlerjeva roka dvigne v salutirajoč pozdrav. Njuna instalacija seveda ni sprejeta neopazno; judovske organizacije so se že oglasile, da Hitlerjeva replika v takšnem kontekstu res ni primerna, pa tudi umetniške vrednosti nima nobene.
Doug Fishbone je ustvaril repliko sedem metrov visokega bronastega kipa Sadama Huseina na Rajskem trgu v Bagdadu, podobo, ki je zaznamovala iraško vojno. Zadnja naloga je žogico spraviti v luknjo, ki sta jo v obliki črnih nagrobnih plošč oblikovala Zatorski in Zatorski. Igre je nato konec.
Kot so organizatorji zapisali ob razstavi, gre za zabavno, nepomembno in kljub temu provokativno razstavo. Podobno pa predlaga tudi Fishbone, katerega nasvet obiskovalcem je: "Imejte se odlično, jejte, uživajte in se sprostite! In igrajte golf. Zabavajte se. Vsi prihodki od razstave pa gredo organizaciji Action Aid, ki pomaga revnim ljudem na Haitiju."
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje