Skupinska razstava Interierji, ki jo v galeriji Equrna odpirajo drevi ob 19. uri, bo na ogled do 23. januarja 2025. Na ogled so stvaritve, ki jih podpisujejo Boris Beja, Gašper Capuder, Nina Čelhar, Stefano Garbuglia, Janja Kosi, Metka Krašovec, Uroš Potočnik, Anže Sever in Manja Vadla.
Včasih so notranjščine v umetnosti razkazovale bogastvo in modno naprednost lastnikov, to so bili prostori lepote in optimizma, ki so bili namenjeni javnemu pogledu. Šele modernizem je pokazal drugo plat kovanca: zdaj naletimo na zasebnost, ki jo povzročajo človekove osebne krize, bolezni, družinske težave ali celo politična ilegala. Na drugi strani tega predstavnega modela je meščanski barvni intimizem, poln tihega in mirnega branja, premišljevanja in sanjarjenja, kot bi se v čudovitih barvnih akordih čas zaustavil. Potem pa se je v postmodernizmu ta "žanr" razletel na vse strani. In v to področje vstopa ta razstava, je zapisal kurator Arne Brejc.
"V katerem koli prostoru ali njegovem fragmentu, ob katerem koli predmetu ali pojavu v njem, ob katerem koli času ali samo trenutku – vsakič vas bo zadelo občutje nečesa neugodnega, odtujenega, odvečnega, odvrženega, ne nujno neznanega, ne nujno grozečega, ne nujno vsiljivega, pa vendar bo tudi znano postavljeno v okolje, ki je izgubilo lastnosti in vrednosti, ki jih v interierju najbolj potrebujemo in cenimo: intimo, občutek varnosti in bližine, toplote in trajanja," je še mogoče prebrati v razstavnem besedilu.
Boris Beja (1986) je diplomiral na ljubljanski Naravoslovnotehniški fakulteti, smer grafična tehnika. Študij je nato nadaljeval na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO), kjer je diplomiral na oddelku za kiparstvo. Živi in dela v Ljubljani in Zagorju ob Savi.
Gašper Capuder (1987) je prav tako diplomiral na ALUO-ju. Deluje na področju slikarstva, programiranja ter projektne koordinacije za implementacijo rešitev za optimizacijo delovnih in poslovnih procesov.
Nina Čelhar (1990) je končala dodiplomski in podiplomski študij slikarstva na ALUO-ju. Sledilo je enoletno izpopolnjevanje na leipziški Hochschule für Grafik und Buchkunst. Živi in dela v Ljubljani.
Stefano Garbuglia (1996) je začel študij slikarstva na Akademiji za likovno umetnost v Macerati, dve leti pozneje pa je študij nadaljeval na Akademiji lepih umetnosti v Benetkah.
Janja Kosi (1994) je na ALUO-ju diplomirala in magistrirala iz slikarstva. Del študija je preživela na izmenjavi na prej omenjeni leipziški visoki šoli. Ustvarja na področju vizualne umetnosti, slikarstva in ilustracije.
Metka Krašovec (1941–2018) je diplomirala na takratni ljubljanski Akademiji za likovno umetnost, kjer je končala tudi specialko za slikarstvo in grafiko. Izpopolnjevala se je tudi v tujini. Dejavna je bila kot profesorica za slikarstvo in risanje na ALUO-ju. Leta 2017 je prejela Prešernovo nagrado za življenjski opus.
Uroš Potočnik (1974) je študiral likovno pedagogiko na mariborski Pedagoški fakulteti, leta 2001 pa je vpisal študij slikarstva na ALUO-ju, kjer je tudi diplomiral in opravil magistrski študij ter je danes na položaju docenta akademije. Živi in dela v Belih Vodah nad Šoštanjem.
Anže Sever (1991) je študiral na ALUO-ju. Samostojno je razstavljal v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova, Centru sodobnih umetnosti Celje in Galeriji Simulaker, predstavil se je tudi z več projekti pod okriljem Projekta Atol. Živi in dela v Ljubljani.
Manja Vadla (1967) je od leta 1999 dejavna kot profesorica likovne umetnosti. Dejavna pa je tudi na področju gledališke dejavnosti. Živi in dela v Celju.