Na tihožitjih prevladujejo tople barve. Foto: Stanka Komac Šraj
Na tihožitjih prevladujejo tople barve. Foto: Stanka Komac Šraj
Soča je za slikarko mistična reka. Foto: RTV SLO

Motive pokrajine in tihožitja, ki najpogosteje nastajajo pod njenim čopičem, namreč najde kar v domačem bovškem okolju, skozi katerega teče tudi Soča, ki jo Komac Šrajeva upodablja kot reko, ki jo omejujejo slikovite in mistične rečne struge ter ozka korita. Drugi del razstave, ki je na ogled v kulturnem domu v Bovcu, pa predstavlja sklop tihožitij Rože z mojega vrta. Slikarka cvetlice slika po načelih impresionizma, ki ji je bližji kot realizem.

"Iskrena in prepričljiva dela"
Njena dela si bo v Bovcu mogoče ogledati do 21. septembra, da bi tako slike kot avtorico pravilno razumeli, pa je na odprtju s predstavitvijo poskrbela likovna kritičarka Monika Ivančič. Bistvena za razumevanje je njena močna navezanost na domačo pokrajino, zaradi česar so "poteze njenega čopiča iskrene in prepričljive", kadar se pod njimi rojevajo podobe iz njej dragih krajev.

Krasna si, bistra hči planin ...
Za cikel Poklon reki Soči bi bilo mogoče reči, da bi bilo ob njem povsem primerno deklamirati Gregorčičevo hvalnico krasni hčeri planin, v katero je slikarka zaljubljena že od otroštva. Sošo opeva s poetično govorico barv in oblik, ko upodablja reko, skale in rastlinje na bregu.

Če v tem delu razstave prevladujejo modro-zeleni toni, pa je druga polovica z upodobitvami tihožitij v znamenju toplih barv. Rumeni, oranžni in vijolični odtenki odsevajo s šopkov, ki jih Komac Šrajeva ureja v pisane sestave, katerih spreminjanje barv preverja ob spreminjanju zunanje svetlobe. Ker si pri opazovanju in predvsem prenašanju videnega na platno dovoljuje precej umetniške svobode, se vaze in cvetje na robovih pogosto razblinjajo v megličasto barvno prelivanje in sanjske privide, kot njeno ustvarjanje popisuje likovna kritičarka.

V Benetkah že pred vojno
86-letna avtorica je razstavljala že na številnih skupinskih in samostojnih razstavah, na katerih je na ogled med drugim postavila tudi dela, ustvarjena na bovških slikarskih kolonijah. Za poklicno slikarstvo se je sicer Komac Šrajeva usposabljala na študiju slikarstva v Benetkah, ki ga je po drugi svetovni vojni končala na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani.