Medtem ko se Velika Britanija - in z njo svet - pripravlja, da bo v petek doživela utelešenje svoje disneyevske pravljice, velja opozoriti na nekaj umetnikov, ki so se tako ali drugače odzvali na množično kraljevo histerijo.
Ameriška "gastro" umetnica Jennifer Rubell, ki je znana po svojih interaktivnih inštalacijah (predlani so se v New Yorku obiskovalci njene razstave, denimo, mastili z zarebrnicami, ki so bile nagrmadene na podstavku, na katerega je s stropa kapljal med) je svojo prvo razstavo v Veliki Britaniji tematsko obarvala: obiskovalke je povabila, naj pod roko primejo voščenega dvojnika princa Williama - in pri tem s prstancem zdrsnejo v kopijo trenutno vseprisotnega zaročnega prstana s plavim safirjem.
Zakaj bi zatirale princesko v sebi?
"Ko sem prvič videla uradno zaročno fotografijo, sem opazila, kako zelo kiparska je drža princa Williama," o ideji za inštalacijo Engagement razlaga Rubellova. "V hipu sem razumela, da je v tem priložnost za interakcijo ljudi s kiparskim elementom." Umetnica obenem ne zanika elementa pravljičnosti: "Približno zadnja na svetu sem, ki bi sanjarila o svojem princu iz sanj, pa sem kljub temu radovedna. Ta instinkt je v vsaki ženski - in moja inštalacija jim daje priložnost, da ga raziščejo, namesto da bi ga obsojale."
Natančno sto dni pred petkovim slavjem se je pred Buckinghamsko palačo dogajalo še nekaj zanimivega: umetniški kolektiv I. Rene (to so Sarah Cockings, Briony Clarke in Leena Kangaskoki) se je s performansom Kates: Not the same - but similar prav tako (le, da malo bolj kritično) naslonili na idejo, da bi bila prav vsaka lahko v čevljih Kate Middleton. Trinajst mladih deklet v doma narejenih kopijah "tiste" slavne modre obleke z zaročne fotografije se je postavilo pred Buckinghamsko palačo in se naključnim mimoidočim predstavljalo kot Kate.
Ujeli so jih paparaci (dokler ne pogledaš pobliže?)
Alison Jackson je pri tematiziranju kraljeve poroke ostala zvesta svojemu slogu (leta 1999 je zaslovela s serijo fotografij, na katerih je dvojnike zvezdnikov ovekovečila v kočljivih položajih). Njena najnovejša serija, ki je trenutno na ogled v londonski galeriji Ben Brown, ovekoveča izjemno prepričljive dvojnike dinastije Winsdor v ... dekadentnem razpoloženju: princ Charles se na plesišču razmetava z lady Gaga, princ Harry se svojim dekletom mečka v Westminstrski opatiji, William in Kate pa na skrivaj pomerjata kraljičino krono. Fotografije so tudi na prodaj - po petnajst tisoč funtov za serijo treh. (Mimogrede: ni umetnost, je pa trenutno neverjetno priljubljen še en video, pri katerem so sodelovali prepričljivi dvojniki kraljeve družine).
Vam bo slabo ... ali bi raje koga udarili?
In na koncu so tu seveda še zdaj že razvpite vrečke za bruhanje s podpisom umetnice Lydie Leith. Throne Up (kar zveni podobno kot throw up, bruhati), nas obvešča stilizirana pisava na vrečkah "Imej pri roki 29. aprila". Komur pa vse to ne bo izvabilo slabosti, ampak nasilne težnje, si še vedno lahko da duška ob pinjatah v obliki mladega para, ki jih je oblikovala Rachel House.
Psi lajajo, karavana gre dalje
Če bi si o vsem skupaj radi ustvarili lastno mnenje, pa bo kraljevo poroko 29. aprila prenašala tudi Televizija Slovenija. Prenos na 2. programu, ki se bo začel ob 11.45, bo komentirala novinarka in voditeljica Manica Janežič Ambrožič z gostom Mitjem Meršolom. Dogodek boste lahko v živo spremljali tudi uporabniki MMC-ja, še sveže vtise s poroke leta pa bo s poslušalci Vala 202 v oddaji Evrotip ob 17.10 delil tudi novinar RTV Slovenija Matjaž Ambrožič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje