V nemški prestolnici bodo v sklopu Dnevov evropske dediščine organizirani vodeni obiski ohranjenih delov berlinskega zidu, ki jim je več kot 100 umetnikov iz 20 držav dalo novo podobo s poslikavami in grafiti. Foto: EPA
V nemški prestolnici bodo v sklopu Dnevov evropske dediščine organizirani vodeni obiski ohranjenih delov berlinskega zidu, ki jim je več kot 100 umetnikov iz 20 držav dalo novo podobo s poslikavami in grafiti. Foto: EPA
Srednjeveške noše
V okviru slovenskih DEKD se bo predstavila tudi Ladina Korbar iz Vira pri Domžalah, svojevrstna oblikovalka miniaturnih glinenih človeških figur, s katerimi prikazuje posebnosti oblačilne dediščine na Slovenskem in v širšem evropskem območju. Tokrat bo predstavila novo serijo kipcev, ki predstavljajo značilno nošo slovenskega prostora po predlogah s srednjeveških fresk, z tudi lokalnega območja. Foto: www.zvkds.si
Dnevi evropske kulturne dediščine
Dnevi evropske dediščine, v okviru katerih bodo letos odprli vrata kulturni spomeniki po vsej stari celini, so nastali na pobudo Evropske unije in Sveta Evrope leta 1985, potekajo pa od leta 1999. Pri dogodku sodeluje 50 držav podpisnic evropske kulturne konvencije. Kulturni dogodki postavljajo v ospredje lokalne spretnosti ter tradicije, arhitekturo in umetniška dela, njihov širši namen pa je spodbujanje medsebojnega razumevanja med državljani. Foto: tag-des-offenen-denkmals.de

V sklopu Dni evropske kulturne dediščine (DEKD), skupne akcije Sveta Evrope in Evropske komisije, bo letos potekal tudi četrti forum o evropski dediščini, in sicer na temo Ceni dediščino! Evropska dediščina in gospodarski razvoj.

Kulturni biseri na domačem pragu
"Kulturna dediščina je ključni del naše kulturne različnosti in skupne zgodovine. Dnevi evropske dediščine nas spodbujajo, da na svojem domačem pragu odkrijemo kulturne bisere. Z njimi se tudi bolje zavemo, da ima naša 'nacionalna' dediščina pogosto evropsko razsežnost," je ob priložnosti povedala evropska komisarka za izobraževanje, kulturo, večjezičnost in mlade Androulle Vassilou.

Letos bo v času DEKD javnost imela dostop do pestre izbire dogodkov in spomenikov. V Veliki Britaniji bo v Bristolu na ogled največja tovarna balonov na svetu, v Belgiji pa si bo mogoče v bližini kraja, kjer je leta 1815 potekala bitka pri Waterlooju, ogledati predstavo na prostem Les Miserables, ki je nastala po romanu Victorja Hugoja. V francoskem Strasbourgu pa bo odprta razstava, posvečena Erazmu Rotterdamskemu.

Nepričakovani obrazi dediščine
Evropska razsežnost dogodka je poudarjena z medsebojnim sodelovanjem več držav. Litva, Norveška in Švica tako javnost opozarjajo na "skrite zaklade" ter jo vabijo, da si ogleda redko videne ali nepričakovane obraze dediščine. Francija, Ukrajina, Ciper in Finska so se osredotočile na "kulturne poti" in predstavljajo dediščino na stičišču umetniškega, znanstvenega in trgovskega življenja.

V Sloveniji bodo DEKD potekali od 24. septembra do 1. oktobra, program prireditev pa zajema več kot 100 dogodkov po vsej državi. Letošnji DEKD v Sloveniji bodo posvečeni dediščinskim skupnostim in prostovoljstvu.

Odkrivanje znamenitosti skozi fotografski natečaj
Generalna direktorica za izobraževanje, kulturo, dediščino, mladino in šport pri Svetu Evrope Gabriella Battaini-Dragoni je ob letošnjih DEKD dejala, da vlade cenijo ta skupni program, njegov očiten uspeh in več kot 20-letna tradicija pa sta posledica vodenja na ravni lokalnih in regionalnih skupnosti. Vzporedno se v 16 evropskih državah odvija fotografski natečaj Wiki loves monuments, in sicer z namenom spodbujanja javnosti, da ponovno odkrije kulturne, zgodovinske in znanstvene znamenitosti v svoji soseščini.

Četrti forum DEKD bo v Vroclavu na poljskem Potekal od 10. do 12. oktobra na temo Ceni dediščino! Evropska dediščina in gospodarski razvoj, na njem pa bodo sodelovali politiki, strokovnjaki za dediščino in nacionalni koordinatorji DEKD ter razpravljali o vrednosti kulturne dediščine za evropsko gospodarstvo, zlasti v času gospodarske krize.