Basel pa vseeno ponuja čisto drugačno panoramo sodobne umetnosti kot skoraj vzporedni beneški bienale: če v Benetkah kraljujejo inštalacije, sta v Švici v ospredju slikarstvo in fotografija. Foto: EPA
Basel pa vseeno ponuja čisto drugačno panoramo sodobne umetnosti kot skoraj vzporedni beneški bienale: če v Benetkah kraljujejo inštalacije, sta v Švici v ospredju slikarstvo in fotografija. Foto: EPA
Big Baby, slika umetnika Rona Muecka, je eden od eksponatov, ki bodo šli 28. junija na dražbi hiše Christie's pod kladivo. Med svojimi 'zvezdniškimi' trofejami za to sezono se lahko dražbeni velikan pohvali z deli  Michelangela, Stubbsa, Picassa, Goye, Moneta, Freuda in Gainsborougha.
Big Baby, slika umetnika Rona Muecka, je eden izmed eksponatov, ki bodo šli 28. junija na dražbi hiše Christie's pod kladivo. Med svojimi 'zvezdniškimi' trofejami za to sezono se lahko dražbeni velikan pohvali z deli Michelangela, Stubbsa, Picassa, Goye, Moneta, Freuda in Gainsborougha. Foto: EPA
Če vam pri Christie's ne bo nič všeč, se še vedno lahko podate k Sotheby's, kjer bodo 15. junija prodajali moderne britanske mojstre, kot so  Henry Moore, Barbara Hepworth, Graham Sutherland, Edward Burra in Patrick Heron. Na sliki je Boy on a Sofa (Deček na kavču), delo Luciana Freuda.
Če vam pri Christie's ne bo nič všeč, se še vedno lahko podate k Sotheby's, kjer bodo 15. junija prodajali moderne britanske mojstre, kot so Henry Moore, Barbara Hepworth, Graham Sutherland, Edward Burra in Patrick Heron. Na sliki je Boy on a Sofa (Deček na kavču), delo Luciana Freuda. Foto: EPA
Mircea Cantor (Romunija): Stranieri, 2011
Vzporedno s sejmom je vedno na ogled tudi razstava Art Unlimited, ki predstavlja nabor kar najbolj nenavadnih umetniških projektov, kot so na primer orjaške skulpture in 'kreativni' neurejeni kupi različnih predmetov. Foto: EPA

Basel, ki leži na obrežju reke Ren, na meji med Švico, Francijo in Nemčijo, je z odličnimi muzeji, skultpurami na prostem, gledališči, koncertnimi dvoranami, idiličnim srednjeveškim starim mestom in novo arhitekturo zvenečih imen prava kulturna prestolnica.
Tudi zaradi tega kulturnega bogastva je teden, ko poteka sejem Art Basel, visoko na seznamu želja ljubiteljev umetnosti z vsega sveta. Lani se je tako v Švico zgrnilo rekordnih 62.500 obiskovalcev. Za pozornost te gromozanske množice potencialnih kupcev bo letos z dražbenimi hišami tekmovalo 300 galerij iz 35 držav, ki zastopajo več kot 2500 različnih umetnikov, od kultnih (Warhol in Rothko sta že taka) pa do še neznanih imen. V zadnjih letih so Basel na lovu za opremo svojih vil obiskali tudi znani obrazi, denimo Roman Abramovič, Howard Rachofsky ter celo Brad Pitt in Val Kilmer.

Povpraševanje po sodobni umetnosti se po turobnem recesijskem zatišju v letih 2008-9 spet povečuje, kar organizatorje komercialnih umetniških sejmov, kakršen je baselski, spodbuja k širitvi. "Lani nismo delali nobenega skupnega izračuna, a po moji oceni je skupna vrednost razstavljene umetnosti letos za kakih 15 odstotkov višja kot lani," komentira Robert Read, strokovnjak za umetnost za sejem zadolžene zavarovalnice Hiscox. "Mislim, da so vse slabe novice iz zadnjih let že zdavnaj pozabljene. Ljudje imajo neverjetno kratek spomin. Kupovati umetnost je zabavno in seksi; jasno je bilo, da se ljudje temu ne bodo odpovedovali za vedno."

Če ne na sejmu, pa na dražbah ...
Ko se bo trgovanje in prekupčevanje z umetnostjo v Baslu 19. junija končalo, se bodo lahko vsi, ki jim bo ostalo še kaj denarja, napotili v London, kjer konkurenčna velikana Christie's in Sotheby's pripravljata vsak svojo dražbo; tukaj bo trenutna kupna moč na tržišču prišla še posebej do izraza. Pri Christie's so prihajajočo sezono opisali kot eno svojih "najbogatejših in najbolj vznemirljivih doslej". V štirih tednih se nadejajo izkupička v skupni višini 250 milijonov funtov. (Razstava približno stotih del, ki bodo kmalu naprodaj, je ta teden odprla vrata v Londonu: med drugim je razkrila platna Georgea Stubbsa, Moneta in Picassa. Nekje med 5 in 8 milijonov funtov naj bi prinesel tudi kip nizozemskega umetnika Adriaena de Vriesa, ki so ga Christiejevi strokovnjaki po naključju našli med rutinsko cenitvijo nekega evropskega gradu).

Pri Sotheby's za svojo serijo poletnih dražb napovedujejo izkupiček 215 milijonov funtov, upajo pa morda tudi na rekordno ceno za krajino Egona Schieleja, ki gre pod kladivo 22. junija. Hiša s pisanim perilom, ki jo prodaja Leopoldov muzej, naj bi dosegla ceno do 30 milijonov funtov (trenutni rekord za kako Schielejevo delo je 22.4 milijona dolarjev).
Moderno je zbirati Kitajce
Tisti malo manj evforični strokovnjaki opozarjajo, da tržišče vendarle še ni doseglo stanja, kakršno je bilo pred padcem leta 2009, čeprav pa je treba priznati, da je izjemen razcvet v zadnjem času doživela predvsem kitajska sodobna umetnost, za katero se trenutno potegujejo vsi najbogatejši zbiratelji. (Lepo primer: prejšnji mesec je šlo delo Šija Baišija pod kladivo za 65 milijonov dolarjev, kitajsko vazo iz sredine 18. stoletja pa so lani novembra v Londonu prodali za 69 milijonov dolarjev, kar je bilo približno štiridesetkrat več od predhodne ocene).

Samo tepec bi nekaj skušal kupiti čim dražje ...
Obenem so se kitajski zbiratelji umetnosti začeli ozirati po tržišču Zahoda, kar bi v naslednjih mesecih prav tako lahko pomenilo še dodatno povečanje prometa. Nekateri analitiki kljub temu že opozarjajo pred podpihovanjem nakupovalne mrzlice, ki je tržišče ne bo moglo vzdrževati. (Vikram Mansharamani z univerze Yale vpliv Kitajske na trenutno svetovno tržišče z umetninami primerja z Japonsko v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja, časom, ko so kupci med seboj poblaznelo tekmovali v kupovanju japonske umetnosti - samo zato, da se je krivulja potem drastično obrnila v drugo smer. "To je odraz prevelike narodne samozavesti, ki je eden izmed ključnih faktorjev tudi pri finančnih mehurčkih," je zapisal. "Pametni vlagatelji se ponašajo s prodajanjem umetnine za rekordno vsoto. Da nekaj hočeš kupiti po rekordni ceni, pa je dokaz neverjetne prevzetnosti na delu."
Od denarja nazaj k umetnosti: v galeriji si oglejte nekaj umetnin, ki bodo naslednji teden na prodaj v Baslu.